Леонардо Дикаприо главен во холивудска преработка: „Уште една тура“ добива американска верзија

Впечатоците од 93-тото доделување на Оскарите, на кои беше доделен данскиот филм „Уште една тура“ за најдобро странско достигнување, сè уште не стивнуваат, а веќе е најавена и преработка на англиски јазик, со Леонард Ди Каприо во главната улога.

Продуцентската куќа на Леонард ди Каприо „Епл Веј“ ги откупи правата на американската преработка на филмот на Томас Винтерберг на аукција.

Покрај производството на филмот, Ди Каприо треба да ја игра и главната улога, која ја игра Мадс Микелсен во оригиналот.

Винтерберг за „ИндиВајр“ изјави дека нема ништо против римејкот, иако тој нема лично да биде вклучен во неговото снимање.

„Сега тој е во рацете на најдобриот актер што може да го најдете, а освен што беше одличен актер, тој направи и многу паметни избори во својата кариера. Имам впечаток дека неговите одлуки се полни со интегритет. „Имам големи надежи и љубопитен сум да видам што тие планираат“, рече Винтерберг.

„Уште една тура“ е за четворица професори од средна возраст кои решаваат да ја тестираат во пракса теоријата дека постојано одржување на одредено ниво на алкохол во крвта го подобрува животот.


Извор: Ројтерс

Фото: Пинтрест