Мали колачи со кокос, чоколада и кикирики: Апсолутен хит за секаква прослава

Фото: printscreen/youtube

Овие мали колачи со чоколадо, кикиритки и кокос ќе ги воодушеват сите гости, а лесно се подготвуваат

Доколку сакате да подготвите неколку различни мали колачи за некоја слава оваа година, наш предлог е овој фантастичен рецепт. Станува збор за мали колачи со чоколадо, кикиритки и кокос кои се прават без додаден шеќер и не бараат ниту готвење ниту печење. Вкусот е одличен, а освен тоа изгледаат и прекрасно, па ќе ја разубават секоја празнична трпеза. Ако сакате колачи со кокос и чоколадо, тогаш ви предлагаме да го пробате овој рецепт за рафаело.

Состојки:

150 гр урми

60 гр кокос

20 гр семки од тиква

прстофат сол

прстофат цимет

2 лажици мед

150 гр бело чоколадо без шеќер

20 гр темно чоколадо без шеќер

Рецепт за мали колачи со чоколадо, кокос и кикирики:

Урмите потопете ги во вода, а во блендер ставете ги кикириките, пржениот сусам, кокосот и семките од тиква. Добро изблендирајте, па додајте процедени урми, цимет и сол. Повторно добро изблендирајте, па префрлете ја смесата во сад и додадете мед. Добро измешајте ја смесата за мали колачи, па земете помали парчиња, обликувајте топчиња, па израмнете ги со раце. Се редат во плех обложен со хартија за печење и се оставаат во фрижидер околу 5 минути. Малите колачи се валкаат во стопено бело чоколадо и се украсуваат со растопено темно чоколадо.

извор: stvarukusa.mondo.rs

* пр-објава