Модерни фризури за жени над 50 години: Овие потези со ножици одземаат десет години од вашето лице (ФОТО)

Зрелите години носат неколку предности, а една од нив е тоа што трендовите на фризурата не се менуваат толку драматично како во помладите денови.

Постојат неколку универзални правила со кои не можете да погрешите. Еден од нив е дека колку сте постари, толку вашата коса треба да биде пократка. Една од причините е тоа што косата се проретчува со возраста, го губи својот сјај и може да биде сува и безживотна. Ако ова не е ваш случај, слободно пуштете ја косата до половина од грбот. Тоа е прекрасно!

Ако сте решени да ја задржите долгата коса, посветете ѝ доволно внимание за да изгледа здраво и негувано.

На дамите во зрелите години им се препорачува да избираат кратки, асиметрични фризури или да ја потстрижат косата до брадата или рамениците. Асиметричните шишки се одличен избор бидејќи ги кријат истакнатите брчки на челото и можат да направат да изгледате помладо. Меѓутоа, доколку имате исклучително тенка коса, тие не се вистинскиот избор.

Речиси сите посветли нијанси совршено одговараат на зрелите дами: сина, мед боја, бакар, светло-кафеава, па дури и портокалова. Потемните нијанси ќе ги истакнат сите недостатоци на вашето лице, затоа избегнувајте ги, особено ако имате посветол тен.

Кратките променливи фризури можат да направат да изгледате помладо, како и косата со средна должина, асиметрично шишана коса. Доколку имате малку подолга коса, меките локни одлично ќе ви одговараат, а воедно ќе ги омекнат цртите на лицето. Со крената коса, пунџата или опашката треба да бидат опуштени, со малку повеќе волумен.

Ви носиме неколку предлози за фризури за зрели жени:

Кратка коса


Коса со средна должина


Долга коса


Фото: Профимедиа