„Ова го јадев секое утро, а резултатите по само две недели ме воодушевија“: За кратко време забележала големи промени

Многу е интересно искуството на жена која секое утро јадела овесна каша, а резултатите се неверојатни

Појадокот е омилениот оброк во денот за многу луѓе, а тие многу внимателно избираат со која храна сакаат да го започнат денот. Исто така, се верува дека појадокот е најважниот оброк, а од него зависи и метаболизмот. Исповедта на жена која секое утро консумирала јогурт со лен изненадила многумина, а таа била воодушевена од резултатите по само 2 недели.

Овесната каша се смета за еден од најздравите појадок, а многумина не можат да замислат утро без омилената каша. Миљана за Телеграф.рс раскажала за своето искуство со овесната каша и открила интересни детали.

- Почнав да јадам овесна каша секое утро за појадок. Најмногу јадев готова смеса од кесичка, а кога можев си правев сама каша. Секогаш ја подготвувам со топла вода бидејќи сакам да избегнам вишок калории и бавно варење мешајќи го со млеко и јогурт. Најдов овошен микс кој совршено оди со овесна каша и користам свежо овошје секогаш кога можам.

Во кашата обично ставам суво грозје, лешници или бадеми, банана или бобинки. Ми требаше долго време да почнам со оваа рутина, но сега ми е многу мило што го направив тоа бидејќи резултатите ме оставија без зборови.

Првото нешто што забележав е дека мојата кожа стана многу подобра и поубава. Овесната каша е одлична во борбата против воспаленија на кожата, па затоа се препорачува на сите кои страдаат од егзема, дерматитис и осип, а одлична ми беше и во борбата против мозолчињата. Цинкот од овесната каша помага во борбата против зголемените пори и влијае на обновувањето на кожата. Железото е силно и ја зголемува влажноста и издржливоста на клетките на кожата, додека магнезиумот ги намалува отокот и црвенилото како и темните кругови. 

Иако тренирам редовно, забележав дека мускулите ми се подефинирани после тренинг и дека имам доволно количество протеини кои се неопходни за опоравување на мускулите после тренинг. Покрај тоа, има јаглехидрати кои им се потребни на мускулите, но и антиоксиданси.

Со години имам проблеми со циркулацијата, а сега со овесната каша која е полна со антиоксиданси ситуацијата е поинаква. Антиоксидансите помагаат артериите да бидат крвави и го спречуваат затнувањето на крвните садови, поради што циркулацијата е многу подобра. Имам повеќе енергија кога го започнувам денот наутро со ваков појадок и полесно ги исполнувам сите обврски што ги имам, а притоа успевам да вежбам добро во теретана.

Бидејќи имав повеќе енергија и јадев здрава храна, забележав дека изгубив неколку килограми, токму онаму каде што сакав. Бев сита долго време и не се прејадував кога бев гладна.

Сега знам дека сите што велеа дека овесната каша е одлична за здравје и изглед беа во право. Покрај сè, на овој начин го штитам телото од лошиот холестерол и ризикот од срцеви заболувања е многу помал. Ќе продолжам да јадам овесна каша за појадок бидејќи сум презадоволна од резултатот, изјави Миљана за Телеграф.


Фото: unsplash

LCHP: Шведска диета го зафати светот, строго елиминира 4 намирници, а ги топи килограмите без гладување