Рецепт за песто сос со бразилски ореви: Здрав и вкусен

Песто сосот се прави брзо и лесно, а сѐ што ви треба се добри, свежи состојки. Можете да го направите и со различни јаткасти плодови. Бразилските ореви се најбогат извор на селен во светот и се полни со витамини Е, Б и железо, затоа ги предлагаме како главна состојка.

Состојки:

50 гр бразилски ореви

само неколку листови босилек

1 чешне лук

30 гр пармезан 

50 мл маслиново масло

сок од еден лимон

малку морска сол

свежа пиперка


Подготовка: 

Чекор 1 - Измијте ги и исушете ги убаво листовите босилек. Додадете ги другите состојки и измешајте во блендер. Секако, уште подобро би било ако можете да користите аван, каде што уште подобро ќе се спојат вкусовите.

Чекор 2 - Послужете го пестото со тестенини или салата.

Чекор 3 - Пестото подготвено на овој начин најдобро се користи во рок од 3 до 5 дена.


Извор: www.mytastypot.com

*пр-објава