Рецепт за „лажен“ ајвар: Направете го вашиот омилен намаз за 30 минути

Ајварот е една од најпопуларните зимници кај нас

Црвениот пипер е наведен како главна состојка, но има различни варијанти со додавање на модар патлиџан, лути пиперки и лук.

Неговата подготовка може да трае со часови. Затоа, доколку сакате да имате домашен ајвар кој ќе го консумирате веднаш, пробајте го овој рецепт.

Потребни намирници:

-Црвена пиперка

-масло за готвење

-лук

-сол

-други зачини по желба

Начин на подготовка:

Пиперките ајвар најчесто се печат на скара или се печат во рерна, но најбрзата опција е да ги испечете пиперките во тава. Ако одлучите да ги испечете во тава, ќе ви треба капак.

Најважно е да ги испечете на средна температура за да не изгорат. Кога ќе се испечат подеднакво од сите страни, оставете ги на страна да се изладат.

Најсложениот чекор во овој рецепт е лупењето на пиперките. Откако ќе го завршите овој чекор, ставете ги пиперките во блендер и додадете растително масло и зачини по желба. Солта и лукот обично се главните зачини во овој рецепт, но можете да додадете и други зачини.


Бон апетит!


Фото: freepik

Извор: Н1