Ѝ рекле дека синот и е дебел и треба да му ги намали порциите: Докторите пропуштиле симптом на смртоносна болест

Кога мама Наталија Ридлер забележала дека нејзиното дете наеднаш се здебелило, знаела дека нешто не е во ред.

На малиот Морган исто така почнала да му расте прекумерна коса на телото, па Наталија го однела двегодишното момче на лекар.

Меѓутоа, во октомври 2021 година, му бил дијагностициран рак и лекарите открија дека боледува од тумор на надбубрежната жлезда, познат како карцином на надбубрежната жлезда.

Ова е ретка болест во која клетките на ракот се формираат во надворешниот слој на надбубрежната жлезда, според Cancer Research UK. Често се нарекува тивок убиец бидејќи некои форми на рак имаат симптоми кои не секогаш би ги забележале, вклучувајќи црвенило и стрии.

Cancer Research UK наведува дека карциномот што не произведува хормон може да не предизвика симптоми додека не станат напредни, бидејќи ракот тивко демне во вашето тело. На Морган му биле дадени 10 отсто шанси за преживување откако Наталија побарала тестови кои ја откриле болеста. Физиотерапевтот од Свонси рече: „Мислевме дека ќе го изгубиме нашиот син затоа што требаше толку долго време за да се сфати дијагнозата. Бев лут што не се потрудив порано“.

„Бев загрижен за можеби ендокрино или хормонално пореметување, но никогаш не мислев дека тоа ќе биде рак“. „На почетокот беше страшно.“ Сепак, таа рече дека нејзиниот сопруг Метју го нема истото медицинско знаење како неа, и поради тоа, како што раскажува Наталија, „сè беше многу пострашно за него.“ „Стравот од губење на нашиот син единец беше нешто што не можеше да го разбере, и не можеше да престане да размислува.

  „Беше навистина тешко за него бидејќи мораше да се врати на работа за време на лекувањето на Морган бидејќи не можевме да се справиме со две големи сметки за боледување“, додаде таа. Неколку недели откако го посетила својот општ лекар, Наталија побарала приватна медицинска помош бидејќи знаела дека нејзиниот син се дебелее не само поради количината на храна што му ја давала. На оваа консултација, лекарите забележале дека црниот дроб на Морган е зголемен. Морган бил испратен на ултразвук на 28 октомври. Врз основа на резултатите, лекарите ја откриле масата и објасниле дека таа произведува големи количини на кортизол и тестостерон одговорни за необичните симптоми. Младото момче морало итно да биде однесено на операција бидејќи туморот се проширил на неговите бели дробови. На неговите родители тогаш им било кажано дека и тој ќе мора да помине неколку циклуси на хемотерапија.

Сега, Наталија вели дека не мисли дека семејството некогаш ќе се опорави од тоа. „Беше потресно да се гледа во толку лоша состојба, тој често беше болен и затворен дома поради имунокомпромитирана хемотерапија. „Гледајќи го во толку лоша форма, принудувајќи го да прави работи што не сакаше да ги прави, неочекувани патувања во болница. Беше многу ранлив. „Помеѓу третиот и четвртиот круг на хемотерапија, тој разви вирусен менингитис и беше многу лошо. „Морган беше врзан за кревет три недели и ја изгуби способноста да оди. „Не можев да дозволам да размислувам за можноста да го изгубам, се фрлив на тоа што можам да направам за моето семејство и да соберам пари за добротворните организации кои ни помагаа. По неколкумесечно лекување.

Наталија додаде: „Беше олеснување кога тој отиде во ремисија, но ни блиску до бујното чувство на радост што го очекував. „Постои висок ризик од повторување и квартални скенирања за рано да се фатат. „Откако беше фрлен во светот на ракот, се чини дека сега тој секогаш ќе биде патник на нашето животно патување. „Постои постојана вознемиреност дека нешто ќе се врати, особено откако беше откриено дека Морган има генетска мутација што го прави поподложен на рак наречен Ли-Фраумени синдром (LFS).“ Мајката сега ги повикува другите да се потрудат повеќе ако знаат нешто не е во ред со нивното дете.

Таа вели дека доколку лекарите ја слушале, на нејзиното момче можеби немало да му треба толкав третман низ кој морал да помине. Мајката исто така создаде страница на Инстаграм наречена Морганова армија, каде што луѓето можат да го следат патувањето на малото дете. Таа додаде: „Важно е родителите да бидат овластени да бараат лекарски совет кога ќе почувствуваат дека нешто не е во ред.


ФОТО: freepik