ШПАН ДО ГРАЃАНИТЕ-ИЛИ ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРАТЕ ИЛИ ЌЕ УМРЕТЕ: Ова е многу реално сценарио, предупреди германскиот министер за здравство

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан упати драматично предупредување до сите граѓани и го повика населението што поскоро да се вакцинира против корона вирусот.

„Германците до зима ќе бидат вакцинирани, излечени или мртви“, рече министерот на прес-конференција, пренесува Times of India.

Поради зголемениот број на новозаразени, Германија се подготвува да ги заостри мерките против ширењето на ковидот, по примерот на соседна Австрија.

Иако е свесен за тежината на неговите зборови, Шпан вели дека тоа е многу реално сценарио. Повеќе прочитајте на Фактор.мк