Создадете градина на балконот: Еве неколку лесни чекори

Ако сонувате за градина на вашиот балкон, проверете ги нашите совети како да го направите ова ако сте почетник. Само неколку чекори ве делат до вашата зелена оаза.


Без оглед на големината на балконот што го имате, без многу напор можете да ја подготвите вашата мини градина од соништата. Карантинот и изолацијата се одлично време за реновирање на вашиот балкон, да направите оаза на приватноста и извор на здрави растенија и зеленчук.

Во продолжение ќе најдете практични совети и некои правила ако сте неискусен градинар, а сакате да бидете подготвени за правилно одгледување на растенија.Ниво на сончева светлина


Ако сакате многу миризливи билки, зеленчук и цветни растенија, треба да се провери кое ниво на сончева светлина е присутно на вашиот балкон. Забележете го и дирекниот прилив на сончева светлина и индиректниот, нерамномерниот. Пресметајте го во часови светлосниот проток кон растенијата и дали целата површина на балконот е сончева. Не грижи се, ако во твојот случај тоа е повеќе засенчен тип - само одберете ги растенијата соодветно. За сончеви делови, изберете украсни треви, јагоди, лаванда или оригано. Сепак, во сивата област, фуксија, бегонија и папрати ќе се вклопат совршено.


Вертикално одгледување на растенија


Ако ви е мала терасата не треба да се грижите ако користите вертикален метод на одгледување растенија. Внимавајте во избор на видови (да се лозат) кои природно ќе се искачат кон сончевите зраци. Покрај тоа, можете да користите различни материјали и да ставите садови за цвеќиња на ѕидот или од тие што висат за да засадите растенија како што се сукуленти, бегонија, итн. Тоа е совршено решение за оние кои штотуку ја започнуваат својата градинарска авантура.


Природен компост

Ѓубриво подготвено од природни органски состојки е најдобро што можете да направите за да ја збогатите почвата за растенијата. Без оглед на големината на балконот, можете да ставите поголем сад или канта за отстранување на еко-отпад. Биоразградливите остатоци од чај и кафе може да бидат совршени за природно ѓубриво. Покрај тоа, парчиња лушпа од јајца ќе ги обезбедат на почвата потребните елементи на калциум и други елементи.


Билки и зачини на тераса


Ако сакате да го зачините јадења со зачини, свежите билки во саксии се задолжителни. Нема ништо попријатно од свежо избраниот босилек што ќе им даде посебен мирис на вашите омилени италијански специјалитети. Совршено место е балконот, каде сончевите зраци достигнуваат најмалку 6-8 часа. Во такви услови, одгледувањето на чери домати или магдонос, исто така, ќе расте совршено. За почетници препорачуваме нане, мајчина душица или рузмарин.


Растенија за балкон осветлен од сонцето

Споменавме порано дека е потребно да се утврди нивото на сончева светлина на балконот. Во случај поголемиот дел од денот да биде сончево, изберете: хиреранс, бегонија, вербена, петунија, медитерански растенија.


Растенија погодни за балкони со повеќе сенка во текот на денот

Најдобрите растенија кои ќе напредуваат во сивата состојба: каменоломка, суколенти.


Садење семиња во јајца или лимони

Ако наутро редовно јадете јајца или пиете сок од лимон со топла вода, ова е совршено решение за вас! Целосно органски и биоразградлив. Во случај на лушпи, сè што треба да направите е да ги измиете под врела вода и оставете ги да се исушат. Ставете од почва измешана со малку компост. Засадете ги семето и нежно притиснете со прстите. Потоа, едноставно ставете ги лушпите од јајцата во саксијата и покријте ги со земја. Кога ќе се појават првите лисја, можете да ги пресадите во поголема саксија.


Колку земја е потребно за саксии за прозорци?

За прво пресадување и поставување балконска градина, ќе ви требаат одредени димензии на садовите за балкони и количината на почва потребна за да ги пополните:

Должина 60 см и ширина 20 см и висина 18 см - волумен на почвата 15 л.

Должина 80 см, ширина 20 см и висина 18 см - волумен на земја 20 л.

Должина 100 см и ширина 20 см и висина 18 см - волумен на земја 25 л.


Алат кој ќе ви биде неопходен

Ако планирате градинарство само на балконот, не треба да купувате специјализирана опрема, доволно се ракавици и мала шпатула.


Не заборавајте да украсите со додатоци


Балконот на кој создавате зелена оаза, исто така, треба да биде опремена со додатоци кои не само што ќе го направат балконот поубав, туку и поудобен за престој. Ако имате доволно простор, можете да купите перничиња за седишта, мебел со палети - маса или троседот, градинарски ламби, светла итн.