Сте слушнале ли за бел ајвар: Домаќинките полудеа по овој рецепт, вкус неверојатен, а се прави за еден час

Се користи како салата со разни видови јадења или како намаз на парче леб.

Ајварот е еден од омилените деликатеси на речиси секоај трпеза. Ниту една прослава, особено во зима, не може да се замисли без него. Со својата впечатлива црвена боја и препознатливиот вкус, најчесто се користи како салата со разни видови јадења од печење до вариво, или едноставно намачкан на парче леб.

Ништо без пиперка

Основната состојка на ајварот е црвената пиперка, која му дава карактеристична боја и арома. Освен овој деликатес, домаќинките подготвуваат и пинџур, лутеница, но многумина тврдат дека ајварот се уште е ненадминат.

Ајварот традиционално се прави наесен за време на сезоната на пиперки и се користи во текот на целата година. Се подготвува рачно од лути и благи пиперки, по можност на шпорет на дрва.

Покрај добро познатиот црвен ајвар, сè попопуларен е и белиот ајвар. Да, добро слушнавте, има и бел ајвар. Домаќинките полудеа по рецептот за подготовка на овој деликатес кој има неверојатен вкус. За негова подготовка се користи и пиперката, но наместо бела, се користи жолтата, поради што ајварот има светла боја.

Рецепт за бел ајвар и како да го направите.

Состојки:

-4 кг жолти месести пиперки

-5 кг модар патлиџан

-1 л масло

-1,5 дл оцет

-150 гр сенф

-2 лажици шеќер

-100 гр сол

Подготовка:

Модриот патлиџан и бибер добро измијте ги, исушете ги и испечете ги. Печените пиперки и модри патлиџани оставете ги во покриен сад да се изладат за полесно да се исчистат. Излупете ги пиперките и исчистете ги семките, па ставете ги во цедалка добро да се исцедат. Излупете го модриот патлиџан. Исцедените пиперки и модар патлиџан сомелете ги во мелница за месо.

Ставете го маслото во голема шерпа, загрејте го, па додадете ја мелената маса. Пржете на умерен оган со постојано мешање околу еден час. На крајот од пржењето додадете шеќер, оцет, сенф и сол по вкус. Ајварот е готов кога на дното на тавата ќе остане трага, што е знак дека добро се згуснал. Топлата смеса истурете ја во врели стерилизирани тегли, затворете со метални капаци и завиткајте во ќебе каде што треба да стои 24 часа за да се излади. Белиот ајвар чувајте го на темно и ладно место.


ФОТО: Принтскрин јутјуб