Светски познат кардиохирург тврди: Ова е најздравото масло за пржење храна, а оваа исхрана е најдобра за срцето

Често се прашуваме кое е најздравото масло за пржење. Многумина се навикнати да користат само сончогледово масло како „главно масло“, со повремена употреба на маслиново масло, главно за салати. Но, за пржење храна и термичка обработка на храната со готвење, печење или пржење, сончогледот или растителните масла сè уште го имаат приматот. Затоа многумина се прилично изненадени кога ќе наидат на листа на здрави масла, меѓу кои на високо место се животинските масти, како на пр. „Ghee“ - Ги масло.

Цел живот слушаме како треба да се плашиме од заситените масти како што е путерот, но има се повеќе докази дека заситените масти не се нешто што треба да се избегнува.

Количината на докази кои ги поврзуваат заситените масти со холестеролот и срцевите заболувања се слаби или непостоечки. За жал, медицината полека ги добива овие интересни информации и продолжува да се залага за нездрави и неефикасни диети со малку маснотии и лекови за намалување на холестеролот за оние кои страдаат од срцеви заболувања. Доказот за тоа е толку непобитен што дури и магазинот „Тајм“ неодамна објави текст во кој се зборува за тоа колку е всушност здрав путерот.

Заблуди за заситените масти

Светски познатиот кардиохирург д-р Двајт Лундел неодамна изјави за заблудата против употребата на заситени масти:

Животинските масти содржат помалку од 20% омега-6 и имаат помала веројатност да предизвикаат воспаление од наводно здравите, таканаречените полинезаситени масла. Заборавете на „науката“ која истото го кажува со децении.

„Исто така знаеме и имаме докази дека холестеролот не е причина за срцеви заболувања. Загриженоста за заситените масти денес е апсурдна“.

Едноставно кажано, доказите кои ги поврзуваат срцевите болести со мастите се слаби, додека доказите поврзани со воспалението предизвикано од преработената храна како белото брашно, белиот шеќер и хемиските адитиви се многу посилни. 

Д-р Лундел продолжува да објаснува:

Она што можете да го направите е да ја изберете храната што ја јаделе нашите баби и дедовци, а не храната што ја јаделе нашите родители, храната од супермаркетот. Со отстранување на воспалителните намирници и додавање есенцијални хранливи материи од свежата, непреработена храна, ќе го поправите долгогодишното артериско оштетување на телото, како резултат на консумирање на типична брза храна“.

Затоа сме поборници за традиционална исхрана. Традиционалната храна е токму она што го служеа нашите баби, долго пред повеќето семејни трпези да се наполнат со вештачка, индустриски обработена храна.

6 најздрави масла за готвење

Следната листа ги претставува 6-те најздрави масла за готвење. За секоја од нив има и точки на горење, односно највисока температура на која може да се загрее маслото пред да стане опасно (оксидирано или канцерогено). Познавањето на точката на горење на секое масло ќе ви помогне да одредите дали сакате да го користите при ниски или високи температури за готвење.

1. Ги - „Ghee“  (рафиниран путер)

Многумина веќе слушнале за Ги путерот, а некои веќе го вовеле во секојдневна употреба. Традиционално се користи во Индија за ајурведско готвење. Има одлични здравствени карактеристики (и придобивки!) И има прилично висока точка на горење. Ghee е богат со растворливи масни минерали и витамини А, Д и К2. Исто така, тој е богат со CLA (коњугирана линоленска киселина), есенцијална масна киселина која се наоѓа речиси исклучиво кај животни одгледани на трева и се верува дека штити од рак, срцеви заболувања и дијабетес тип II.

Со оглед на тоа што млечните минерали се отстранети од „Ghee“ со неговата подготовка, тоа значи дека и казеинот и лактозата, елементи во млечните производи на кои многумина се чувствителни, се отстранети. Многу често, луѓето кои се инаку чувствителни на млечни производи се толерантни на џвакање (консултирајте се со лекар доколку имате сериозна алергија). Отстранувањето на цврстите млечни минерали од него, исто така, ви овозможува да го користите на повисоки температури (до 485 °).

Користете  „Ghee“ путер за готвење, печење, пржење ... за да ги подготвите сите јадења на тава.

Точка на горење: 425-480 ° (во зависност од чистотата)

2. Кокосово масло

Не само што кокосовото масло има прекрасен вкус кој одлично оди со сите солени и слатки печени или пржени јадења (а особено со тајландската храна), туку има и бројни здравствени придобивки. Понекогаш готвењето со ова масло му дава на јадењето благ вкус на кокос, но може многу успешно да се „камуфлира“ со други доминантни вкусови, што целосно ќе го покрие тој вкус на кокос. Можете да користите и рафинирано кокосово масло ако воопшто не го сакате вкусот на кокосот.

Кокосовото масло помага при слабеење, го поддржува здравјето на срцето, го стимулира метаболизмот и има корист за кожата. Исто така, има одлични карактеристики за нормализирање на метаболизмот.

Суровото девствено кокосово масло најдобро се користи кога се готви или пече на пониски температури. Рафинираното кокосово масло има повисока точка на горење и помал вкус на кокос. Рафинираното кокосово масло може да има малку помалку здравствени придобивки од девственото кокосово масло, но сепак е здрава опција за готвење на високи температури. Кога барате кокосово масло, погрижете се да не е хидрогенизирано или третирано со хексан.

Точка на горење: девствено, сурово или нерафинирано: 280 ° -365 °, рафинирано: 400 ° -450 °.

3. Маслиново масло

Маслиновото масло е здрава маст која содржи корисни антиоксиданси и има антиинфламаторни својства. Најдобро се користи за подготовка на непечена или сирова храна, како што се преливи за салати или јадења од суров зеленчук, но може да се користи и за подготовка на храна на ниско ниво на загревање.

За жал, некои продавачи на маслиново масло комбинираат маслиново масло со евтини растителни масла, иако шишињата покажуваат дека тоа е 100% маслиново масло. Затоа, погрижете се маслиновото масло што го купувате да биде чисто, купете го од доверливи добавувачи, во спротивно може несвесно да консумирате нездрави масла.

Точка на горење: 320 ° -350 °

4. Масло од авокадо

Маслото од авокадо има висока точка на горење (475 ° -520 °), но содржи и количина на омега-6 полинезаситени масти кои, во поголеми количини, можат да предизвикаат воспаление. Затоа, не користете масло од авокадо како ваше „прво“ масло за секојдневно готвење, туку е добар избор за повремена употреба.

Маслото од авокадо се добива со ладно цедење свежа пулпа од авокадо. Неговата боја варира од светло зелена до интензивно зелена или кафено-зелена.

Богат е со есенцијални масни киселини, лецитин, витамин Е и бета-каротин.

Точка на горење: 475 ° -520 °.

5. Палмино масло

Палминото масло е одлична здрава опција за готвење на високи температури. Името палмово масло се користи за масло произведено од пулпата („месо“) на плодовите на видовите палмино масло, главно од африканскиот вид Elaeis guineensis („маслена палма“). Од јадрата (камењата) на истиот вид палми се произведува и палмовото масло, кое содржи значително поголем процент на заситени масти. Кокосовото масло, кое се добива од плодови кои растат на различни видови палми, многу се разликува од палминото масло. Имаше многу контроверзии околу палминото масло бидејќи многу плантажи со палмино масло придонесоа за уништување на африканските дождовни шуми.

Точка на горење: 430 ° -455 °.

6. Путер

Спротивно на верувањата на многу луѓе, висококвалитетниот путер може да биде исто толку добар. На нашите тела му треба холестерол во исхраната за да функционира правилно. Путерот е енергетски и нутритивно високо вредна и здрава храна, која покрај голем дел од маснотиите има и голем дел од протеини, витамини и минерали. Тоа е главен извор на храна во многу култури со илјадници години. Се добива со процесот на „цедење“ од основните суровини на слатката и киселата павлака, а се состои од вода (80%) и минерали (16%).

Не го заменувајте путерот со маргарин. Путерот се добивал со преработка на млечна маст, а маргаринот со индустриска преработка на растителни масла. Путерот е путер со послаб, послаб квалитет, создаден како производ од путер. Содржи помал дел од вода, па затоа е потешко да се подмачкува, а неговата хранлива вредност е намалена.

Путер треба да се користи на ниски температури.

Точка на горење: 325 ° -375 °.