Торта од кујната на Славица Роквиќ: Рецепт кој ќе ги „купи“ сите домаќинки (ВИДЕО)

Тортата по рецепт на Славица Роквиќ е многу вкусна и здрава, еве како се прави

Славица Роквиќ е активна на социјалната мрежа Инстаграм каде многумина со внимание ги следат нејзините објави. Славица често со своите следбеници споделува моменти од нејзиното секојдневие, како ужива со внуците, како и совети за нега, но и кулинарски трикови.

Славица се грижи за исхраната и на својот профил објавува рецепти за здрави оброци, а сега своите следбеници ги воодушеви со прекрасно јадење кое брзо се подготвува.

Тортата по рецепт на Славица Роквиќ многу лесно се подготвува, зеленчукот што го сакате можете да го комбинирате, а состојките што Славица ги користела биле:

– 4 средни компири

- две китки блитва

– сол, бибер, зачини

- една главица црвен кромид

- едно чешне лук

- маслиново масло

– балсамико од смокви

- моркови

- Црвена зелка

- Јаболков оцетПодготовка:

- Ветив и го исполнив. Велите дека ги сакате моите рецепти. Од денес почесто ќе ги снимам. Постот е во тек и секогаш се поставува прашањето што да се готви, а да се направи вкусно и здраво? Еве едно едноставно, но прекрасно јадење од мојата денешна трпеза.

Потребно е да се сварат 4 средни компири и две китки блитва. Кога ќе се сварат, испасирајте ги компирите, исечкајте ја блитвата, посолете, побиберете, мала главица црвен кромид, чешне бел кромид, маслиново масло и малку оцет балсамико, јас употребив оцет балсамико од смоква.

- Морковите продинстајте ги и зачинете ги. Црвената зелка изрендајте ја на најситни парчиња и зачинете ја по вкус со сол, масло и малку водњик, а можете да користите и јаболков оцет. А потоа подредете се како на видеото. Намачкајте ги страните на плехот со маслиново масло.

- Во фрижидер околу 3 часа или подолго. Извадете и декорирајте по ваша желба. Ставив посен крем од овес за готвење, магдонос, млад кромид, малини, маслинки...

- Бидете креативни, комбинирајте затоа што не можете да погрешите во готвењето. Откако ќе се нурнете во светот на подготовката на храната, идеите ќе дојдат природно. И ќе бидете задоволни со вашите вештини. Пробајте, не плашете се, тоа секако го можете бидејќи границите се само во нашата глава. Да се ​​радуваме – напиша Славица Роквиќ во описот на видеото.


ФОТО: Инстаграм