ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

Татјана Гудиќ (15), Марија Фекете (17) и Божидарка Џукиќ (23) загинаа кога нивниот пријател Михајло Сабадош (23) изгубил контрола над возилото „Рено“, тоа слетало од патот и се превртело во каналот.

Ужасната сообраќајна несреќа се случила минатата ноќ околу 3.30 часот на патот меѓу Кула и Руски Крстур, кога возилото „Рено Меган“ во кое биле трите другарки слетало во дренажен канал.

Јован В. (18) и М. С. (14) исто така се здобиле со сериозни повреди, додека возачот на автомобилот Михајло Сабадоиќ (23) е полесно повреден. По несреќата, утврдено е дека тој возел пијан, а му биле измерени 1,5 промили алкохол во неговата крв.

„Шест млади се враќале од приватна забава и сите биле во еден автомобил. Сабадош бил зад воланот, а се претпоставува дека тој требало да ги однесе пријателите дома, бидејќи не сите се од истото место. Сепак, на патот меѓу Кула и Руски Крстур, тие слетаа од патот, се превртеа и завршија во канал. „Реното“ беше целосно смачкана“, вели извор на весникот и додава дека на местото на несреќата починале Божидарка Џукиќ и Татјана Гудиќ, додека нивната пријателка Марија Фекете била извлечена од автомобилот жива, но таа починала во болницата во Сомбор.

Целиот текст прочитајте го на фактор.мк