Варени домати, домашен кечап на старомоден начин: Рецепт за совршен вкус без конзерванси

Старомодниот начин на подготвување на зимница вклучува нејзино подготвување без конзерванси.

Потребни состојки:

6 кг домати (пред чистење)

2 лажици сол

4 лажици шеќер

кромид и лута пиперка

целер - сè по вкус

Подготовка:

Доматите добро измијте ги, исчистете ги и исечете ги на парчиња.

Измелете ги со мелница за домати и исцедете ги низ специјална цедалка.

Истурете ги во шерпа, додадете шеќер и варете.

Кога ќе зоврие, варете уште 10-15 минути.

Загрејте ги шишињата во рерна 10 минути на 100 Целзиусови степени.

Истурете ги топлите домати во врелите шишиња.

На секое шише ставете парче целофан натопено во алкохол или ракија, затегнете со гума и ставете капаче.

Завиткајте ги шишињата со крпа и оставете ги 24 часа да се изладат.


Фото: Shutterstock