Вкусна оброк салата со киноа готова за 15 минути: Идеален ручек за зафатени луѓе

Брза и практична оброк салата која можете да го понесете со себе и да имате здрав оброк каде и да сте

Оваа салата може да се подготви и ден претходно, убаво да се стави во тегла и да се стави во фрижидер. Идеална е за денови кога имате многу обврски и немате многу време да се посветите на готвењето.

Потребни состојки:

100 гр киноа

400гр свежи краставици и шери домати

200гр варен наут (од тегла)

многу малку кромид

20 ml (2 лажици) масло

балсамико оцет и сол


Подготовка:

Сварете 100гр киноа (10-15мин) во 300мл вода, посолете, изладете и поделете во две тегли.

Додадете сечкана краставица и шери домати и посолете.

Потоа процедете ги наутот и прелијте го преку доматите.

На сето тоа додадете го исечканиот кромид и прелијте со масло. Затворете ги теглите и чувајте ги во фрижидер.

Пред сервирање, испразнете ја теглата во длабока чинија, измешајте сè и по желба додадете балсамико оцет

Извор: stil.kurir.rs

*пр-објава