Жените го јадат ова овошје секој ден, па се жалат на надуеност: Д-р Перишиќ објасни која храна ни го прави животот пекол


Д-р Воислав Перишиќ, гастроентеролог, објасни кои намирници треба да ги избегнуваме за да немаме дигестивни проблеми

Нема жена која не страдала од надуеност и гасови. Тоа се проблеми за кои ретко се зборува отворено, но факт е дека се повеќе жени се жалат на нив.

И во ред, мачнината може да биде и еден од симптомите на ПМС, но многу почесто причина за овој непријатен проблем е храната што ја јадеме секој ден. Гасовите во цревата во 75 проценти од случаите се резултат на ферментација на храната. Тие ферментираат јаглехидрати кои не содржат скроб, таканаречените ферментирачки јаглехидрати, а доколку не се доволно сварени, тогаш имаме џибра во стомакот. Дури 16 проценти од луѓето го имаат ова – изјави д-р Војсилав Перишиќ, гастроентеролог за телевизија „К1“.

А еве кои намирници не ни знаеме дека предизвикуваат проблеми.

- Храна која има нескробни ферментирачки јаглехидрати се јаболко, круша, слива, цреша, грав, грашок, боранија, мед, чај од камилица, млеко со лактоза. Бананите ги немаат тие јаглехидрати, лубеницата ги нема, компирот, лиснатиот зеленчук … Ниту еден вид месо не предизвикува надуеност. Јаболкото е кралица на овошјето, но може да направи голем проблем – изјави д-р Перишиќ.