5 предлози за појадок од кои цревата ќе работат „како швајцарски часовник“: Спречуваат надуеност, ќе ве држат сити до 16 часот

Пробајте ги овие 5 предлози за здрав појадок кој никогаш нема да го прескокнете поради неговиот вкус и хранливост

„Појадувај како крал, ручај како принц, а вечерај како просјак“, вели старата народна поговорка, а експертите потврдуваат дека првиот утрински оброк е навистина важен. Доколку изберете квалитетен, избалансиран појадок, сте му обезбедиле на телото доволно енергија за да се справи со сите обврски кои ве очекуваат во текот на денот, сте му дале оптимална количина на хранливи материи кои благотворно делуваат на организмот, а доколку менито сте го збогатиле и со намирници кои содржат влакна – ќе ослабете и ќе спречите надуеност.

Ви даваме пет предлози за супер појадок кои се лесни, а сепак заситуваат, нема да бидете гладни до ручек.

1. Овесна каша со ленено семе и бобинки

Овесната каша е богата со растителни влакна кои помагаат во регулирањето на варењето. Додавањето ленено семе, кое исто така е богато со оваа хранлива материја, ја подобрува функцијата на цревата. Додадете бобинки, како што се малини, боровинки или јагоди, за дополнителен поттик на антиоксиданси.

2. Грчки јогурт со чиа семе и бадеми

Грчкиот јогурт е богат со пробиотици кои помагаат да се одржи здрава рамнотежа на цревната флора. Чиа семињата се извор на влакна и помагаат во одржување на здравото варење. Додадете неколку бадеми за да ѝ дадете крцкавост на оваа каша, а бонусот е што ќе добиете некои здрави масти.

3. Интегрален тост со авокадо и јајце

Интегралниот леб е богат со влакна кои помагаат во регулирањето на варењето. Авокадото е полно со здрави масти кои се корисни за одржување на здравјето на цревата. Додадете тврдо варено јајце за протеини и други хранливи материи.

4. Овошна салата со јогурт и мед

Направете освежителна овошна салата од сезонско овошје како јаболка, круши, портокали и банани. Додадете малку грчки јогурт и мед за да биде погусто и послатко. Овошјето е богато со влакна и вода, што помага да се олесни варењето.

5. Смути со спанаќ, банана и бадемово млеко

Направете здраво смути со свеж спанаќ, банана и бадемово млеко. Спанаќот е богат со влакна и хранливи материи кои помагаат во варењето. Бананата дава сладост, а бадемовото млеко е нискокалорично.

Овие пет предлози за појадок ќе му обезбедат на вашето тело влакна, хранливи материи и здрави состојки кои ќе ви помогнат да го одржите доброто здравје.

Извор: sitl.kurir.rs