Ако се јават овие 3 симптоми, задолжително тестирајте се: Лекар предупреди на оваа опасност од зараза со омикрон

Се вели дека новата мутација на корона предизвикува поблага клиничка слика, но една е многу позагрижувачка. Откријте кои од најчестите симптоми на вирус на омикрон укажуваат на тоа дека треба да бидете тестирани.

Видот Омикрон ѝ се заканува на целата планета, а како што истакнуваат нашите и светските епидемиолози, ризикот од инфекција никогаш не е поголем бидејќи оваа мутација се покажа како исклучително заразна. И иако светски познатите лекари се убедени дека овој вид е помалку опасен, односно дека создава поблага клиничка слика, не може да се занемари дека сепак може да има фатални последици.

Лекарот за итна помош и директор на „Глобалното здравје во ургентната медицина“ во Колумбија, Крег Спенсер, напиша статија на 10 јануари за „Њујорк тајмс“ во која ги опиша главните проблеми што се јавуваат во екот на ширењето на омикронот. И покрај вакцините и фактот што се вели дека новиот вид предизвикува поблага слика, зголемувањето на заразените е многу загрижувачки, дека всушност најголемата опасност поради оваа заразност на вирусот лежи во тоа што болниците ќе бидат преполнети, а пациентите со потешка клиничка слика нема да добијат соодветна помош, а уште повеќе ќе умираат.

Комбинација на тест-сигнални симптоми

Експертите исто така забележуваат дека постојат три симптоми на омикрон кои не треба да се земаат здраво за готово, а тие се:

1. Болки во грлото

Д-р Анџелик Кеце, претседател на Јужноафриканската медицинска асоцијација, која исто така беше првата што ја откри варијантата омикрон, рече дека повеќето пациенти заразени со новата варијанта пријавиле  „гребење“ по грлото со блага треска, која поминала сама по себе.

2. Главоболка

Со оглед на воспалението што се јавува во телото по инфекција со омикрон, главоболката е логичен симптом. Болката може да варира од остра до досадна и може да се појави со други симптоми.

3. Течење на носот

Она што е збунувачки во врска со омикронската инфекција е тоа што повеќето симптоми се совпаѓаат со обичната настинка или грип, што им отежнува на лекарите да ја дијагностицираат Назалната конгестија, обично „водена“, е една од најчестите и знак за барање лекарска помош .

Светските експерти предупредуваат на оваа комбинација на симптоми, за која велат дека е причина број еден за тестирање на короната.