Беше еден од најубавите актери, жените го обожаваа: Поради болеста сега е непрепознатлив, веќе не може ни да зборува

Насловно фото: Profimedia

Актерот Вал Килмер ја прекина глумата поради болест, но наскоро ќе имаме можност да го погледнеме повторно во филмот Топ Ган 2.

Холивудскиот актер Вал Килмер призна дека побарал од продуцентите на филмот „Top Gun: Maverick“ да ја повторат неговата улога користејќи вештачка интелигенција, откако во 2014 година му бил дијагностициран рак на грлото, поради што бил принуден да направи трахеотомија.

Денес, 62-годишниот Вал, кој се прослави во оригиналниот блокбастер од 1986 година како поручник Том Ајсмен Казански, рече дека луѓето се мачат за да го разберат додека зборува, но дека тој сè уште е истиот човек како некогаш.

View this post on Instagram

A post shared by Val Kilmer (@valkilmerofficial)- Том беше Маверик, но непријателот на Маверик беше Ледениот човек. Двајцата одеа заедно како сол и бибер. Не беше важно што продуцентите не контактираа со мене, не ми беше срам да побарам од нив улога. Добив рак на грлото и по третманот ми го одземаа гласот како и претходно. Луѓето околу мене се мачат за да ме разберат додека зборувам. Но, и покрај сето тоа, сепак чувствувам дека сум потполно истата личност - изјавил Вал.

Затоа британската компанија за вештачка интелигенција повторно го создаде „стариот“ глас на актерот и тоа со неверојатно реални резултати. Лондонски „Sonantic“ ги користеше неговите гласовни снимки, а филмаџиите потенцијално би можеле да ја користат алатката - опишан со фотошоп за глас.

View this post on Instagram

A post shared by 90s Movie Clips + More  (@90smovieclips)Вал може да ја користи истата алатка и за во приватниот живот, кој би му помогнал во комуникацијата, наместо да се потпира на уредот со помош на кој разговара.

- Благодарен сум на целиот тим во  „Sonantic“ кои мајсторски го обновија мојот глас на начин на кој никогаш не можев ниту да замислам - заклучил тој.

View this post on Instagram

A post shared by Val Kilmer (@valkilmerofficial)Вал, чија актерска кариера траеше речиси четири децении, глумеше и во мега хитови како „Willow“, „The Doors“, „Tombstone“ и „Batman Forever“.


Извор: zena.blic.rs