Без него организмот ги губи функциите, неопходен е за плодност: Др.Несторовиќ советува што треба да се консумира секој ден

Д-р Бранимир Несторовиќ даде важен совет и откри кои грешки често ги правиме, а чии последици можат да бидат фатални. Имено, тој изјави дека покрај витамините, неопходна состојка во секојдневната исхрана е минералот цинк, а придобивките што може да ги даде неговата редовна потрошувачка се многубројни.

- Повеќето витамини ги добиваме со редовна исхрана: минералите се проблем. Кога ќе ви кажат дека пијам некои минерали, тие минерали се многу поважни, бидејќи храната има недостиг од нив, и без нив нема живот. Јас секогаш започнувам со есенцијален минерал, а тоа е цинк затоа што живееме во област која има недостаток на оваа супстанца. 300 ензими во нашето тело не можат да функционираат без цинк. Неопходно е за плодност. Жените и мажите кои сакаат дете секогаш треба да пијат цинк. Децата кои имаат недостаток на цинк имаат проблем во растот и развојот - објаснува д-р Бранимир Несторовиќ.

Не е само лукот: Српскиот доктор Несторовиќ открива уште две работи кои го зајакнуваат имунитетот и штитат од корона

Имено, цинкот е еден од најважните елементи на човечкото тело, па затоа се препорачува редовно да се јаде храна богата со него.

Еден од најважните елементи на човечкото тело е секако цинкот, чие отсуство можете да го надоместите за организмот, јадејќи храна богата со него. Некои од овие производи се говедско и јагнешко, јајца, семки од тиква, грашок, цели зрна, морска храна - особено остриги, црвено месо - свинско и говедско месо, ореви, спанаќ, млеко, зеље, вино, соја, лук, зелка. Покрај тоа, сардините, сувите и мешунките, како и цели зрна, се исклучително богати со овој минерал.

Некои од симптомите на недостаток на цинк можат лесно да се мешаат со минлива настинка, како што се ослабен имунитет, зголемена нервна напнатост, хроничен замор, тешко заздравување на раните, промени на кожата, ноќно слепило, нарушувања на вкусот, пролонгирана дијареја, одложен развој, намален апетит, губење на вкус и мирис, ментална летаргија, зголемена подложност на инфекции, опаѓање на косата, намален број на сперматозоиди (а со тоа и плодност), намален сексуален нагон, сува кожа и кршливи нокти.

Др. Несторовиќ тврди: Жената треба да е малку луда, да ви го нагризува црниот дроб

Затоа треба добро да се разгледа советот на д-р Несторовиќ, кој смета дека цинкот треба да се зема како додаток.

Некои од придобивките што може да ни ги донесе дневното внесување на овој минерал се спречување на вирусна инфекција, бидејќи цинкот ги блокира местата каде што се врзуваат. Цинкот се зема во форма на додатоци во доза од 10 до 15 mg на ден за возрасни.

Foto: YoutubePrintscreen