Бидете внимателни: Мандарините можат да бидат опасни

Мандарината е најконсумираното овошје во зима

Специјалистите постојано ги повторуваат корисните својства на ова вкусно и сакано овошје.Сепак, предупредуваат, дека постои дневна доза што не треба да се надминува, бидејќи тоа може да биде лошо за здравјето.

Мандарините се многу богати со витамини, го чистат организмот од токсини и се со малку калории. Тие се опасни само кога се консумираат премногу.

„Прифатлива количина за дневна потрошувачка на ова овошје е 4“. Ова го изјави нутриционистот во Московскиот државен институт за здравство и исхрана, Тамара Пантсева.

Плодовите се влакнести и можат да предизвикаат алергиска реакција кога се конзумираат во големи количини.

Луѓето кои страдаат од хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт се изложени на сличен ризик, бидејќи влакната ги иритираат органите.

Друг совет што го имаат професионалците е дека тие мора да се мијат. Исто така, не е препорачливо да ги консумирате на празен стомак.