Близначки разделени на раѓање: 36 години подоцна се сретнале на неверојатен начин

Емили Бушнел и Моли Синерт се однесуваат како да се најдобрите пријателки цел живот, но овие идентични близначки, кои биле разделени при раѓање, се сретнале неодамна.

„Чувството е неверојатно, се чувствувам како да сум ја познавала Моли предходно“, изјави Бушнел, администратор на адвокатската канцеларија за магазинот „Пипл“.

Двете седат на каучот на мајката на Бушнел, Сенди во Пенсилванија, држејќи шољи кафе што изгледаат исто и носат идентични розови џемпери. Додека близначките, ја раскажуваат приказната за нивната случајна средба, тие делат иста насмевка и целосни реченици една за друга.

- Да се ​​биде со Емили е како да се гледаш во огледало - вели Моли, која е шеф на здравствената програма.

Родени се во 1985 година во Јужна Кореја. Нив ги разделиле и ги испратиле во различни згрижувачки семејства како новороденчиња, и двете биле посвоени од американски семејства кои не знаеле дека се близначки.

Емили била посвоена од Сенди Шварц Клајн (66) и Кристофер Бушнел (66) и пораснала со тројца постари браќа во Јардли, Пенсилванија, семејно предградие надвор од Филаделфија.

Во меѓувреме, Моли пораснала како единствено дете на Мерил, 67 и Марл Синерт (65) во Винтер Парк, Флорида, фреквентен град близу Орландо.

Иако биле разделени со километри, близначките имале слично, идилично детство. Тие биле воспитани во духот на еврејската религија, и двете работеле како келнерки во средно училиште и оделе да танцуваат како деца. Недна од нив не размислувала многу за своето биолошко семејство се додека не биле на возраст од околу триесет години.

- Знаев дека сум посвоена, но не бев заинтересирана да го барам моето корејско семејство. Јас пораснав одејќи во синагогата, како еврејска девојка која е Корејка и јас бев среќно дете - вели Моли.

Двете сестри почувствувале потреба да направат ДНК-тестови кои го одредуваат потеклото и објаснуваат кои можеле да бидат предци на лицето кое го направило тестот.

И двете го направиле тестот од различни причини, но обете чувствувале дека им недостасува нешто во животот.

Кога ќерката на Емили, Изи (11) наполнила 10 години, таа сакала да дознае повеќе за биолошките роднини на нејзината мајка. На почетокот на оваа година, Моли, исплашена за своето здравје, сакала да испита дали има некои генетски болести што може да ги наследи од нејзините биолошки родители. Емили и испратила примерок на нејзината ќерка, додека Моли го испратила нејзиниот.

Моли била изненадена во март, кога добила одговор од компанијата на која и го испратила примерокот од тестот дека има ќерка. Таа и нејзиниот сопруг Стивен Елис (39) немаат деца.

„Отпрвин мислев дека е измама“, вели Моли. Сепак, таа одлучила да и напише порака на Лиза, чиј профил беше поврзан со резултатите.

Емили, која управувала со профилот на Иза, ја пребарувала Моли на Интернет и нашла неодамна снимено видео.

- Беше како да се гледам себеси. Бев целосно шокирана - се присетува таа.

Двете, откако ги споредиле фотографиите и датумот на раѓање, сфатиле дека станува збор за идентични близнаци. Тие не сакале нивниот прв состанок да биде преку видео врска. Наместо тоа, тие одлучиле да се сретнат во хотел во Форт Лодердејл, Флорида на 29 март – за нивниот 36-ти роденден.

- Ја почувствував секоја емоција што постои. Сè што сакав да направам е да ја гушнам - вели Емили.

Првата прегратка на Моли ми донесе олеснување затоа што таа „знаеше дека ќе го поминат остатокот од животот заедно“.

- Имавме многу да научиме за животот што го живеевме дотогаш. Но, мислам дека таа ме познава подобро од кој било друг - вели Моли додека ја гледала својата сестра и се обидувала да ги задржи солзите.

Од нивниот прв состанок, Емили и Моли брзо паднале во сестринска рутина. Тие комуницираат секој ден, разменуваат облека и планираат заеднички патувања. Нивното семејство за прв пат се состанало во Пенсилванија минатиот месец.

- Во последните неколку дена се смеев повеќе отколку што се смеев во претходниот долг временски период. Таа секогаш ме тера да се смеам и за прв пат чувствувам дека можам да бидам своја - додава Емили.

Двете сè уште одлучуваат дали и кога сакаат да се поврзат со своите биолошки родители. Тие разговарале со другите близнаци од Јужна Кореја кои биле посвоени, а исто така се во контакт со агенцијата преку која се посвоени и преговараат за снимање на документарец за нивното искуство.

- Да се ​​знае дека имам со кого да го поминувам сето ова е толку посебно. Тоа е најубавиот подарок - заклучува Емили.


Извор:телеграф.рс

Фото:

Printskrin: Youtube/Good Morning America/ABC