Брз и лесен рецепт: Едноставен колач со сушено овошје

Вкусно уживање за целото семејство. Колач кој воодушеви многумина со својот лесен начин на подготовка, но пред сè со фактот дека е здрав и многу вкусен.

Состојки:

300-400 гр мешано сушено овошје и јаткасти плодови (на пр. суво грозје, суви сливи, брусница, смокви и ореви, бадеми)

2 јајца

6 лажици кафеав шеќер

6 лажици брашно

половина лажица прашок за пециво


Подготовка:

Сувите сливи исечкајте ги на ситни парчиња и измешајте ги заедно со оревите и секое друго суво овошје по избор.

Јајцата се матат и се додава сувото овошје. Додадете шеќер, брашно и прашок за пециво. Сè добро измешајте.

Намачкајте го плехот со путер и истурете ја смесата во него. Колачот се пече 45 минути во загреана рерна на 180 степени.


*пр објава