Д-р Мермерски дециден: 70% од болестите доаѓаат како последица на нездрава храна! Овие намирници треба строго да се избегнуваат

Храната мора да биде лек кој ќе го излечи телото во 66% од случаите, смета д-р Мермерски

Професорот Христо Мермерски е бугарски генетичар, доктор и поранешен дипломат во Вашингтон. Специјализирал во Англија, Германија и САД. Предавал на 200 универзитети во 63 земји.

Има над осумдесет години и денес е витален и исклучително присутен во светот на науката.

Еве ги неговите изјави за здрав начин на живот:

– Јадете паметно, уживајте во секој момент од животот и ќе бидете здрави – советува тој.

Староста не е природна состојба. Според многумина, тоа е болест. Ние самите сме одговорни за тоа, бидејќи го држиме телото во заложништво. Доволно е да ги следите основните правила во исхраната и телото ќе ви биде благодарно. 70% од луѓето во светот умираат поради нивниот криминален однос кон храната. Гихт, дијабетес, срцев удар, мозочен удар, разни видови на рак, атеросклероза се зло на цивилизацијата.

- Главната храна на вашето мени мора да биде овошјето и зеленчукот. Грозјето, јогуртот и виното ...

„Претходно се користеше вистински јогурт, тој речиси исчезна од пазарот, новите јогурти се прават по рецепти француски, германски, дански, италијански со квасец и млеко.

Во Кина, Јапонија и Кореја, јогуртот се прави по стар бугарски рецепт.

Околу 25 милиони луѓе го започнуваат денот со бугарски јогурт. Таквиот јогурт е храна на убавината. Најлесно се вари. Спречува рак на желудникот и дебелото црево. 1 шолја дневно е во состојба да заштити од остеопороза.  И е еден од најлесните начини за слабеење.

Мој предлог е да додадете во јогуртот: 1 лажица мед, 1 лажица јаболков пектин, 1 лажичка цимет и 40 капки прополис.

Оваа смеса можете да ја јадете веднаш или да јадете по 2 лажици на секои 2 часа. Можете да додадете и една рака боровинки и една рака сечкани ореви.

Ако сте навистина гладни додадете 1 банана и одржувајте одлично здравје.

- Салатата од моркови и лук е директна замена за витамините кои се одговорни за убавината.

- Прополисот го има истото дејство, па затоа препорачувам секојдневно да го миете јазикот, непцата со него... Така ќе ги уништите вирусите на грипот, ќе се бори со гастритис, колитис...

- Кога купувате производи, читајте ги етикетите напишани со најмали букви. Синтетичките адитиви на нитрат и натриум нитрат се меѓу најголемите џелати на младоста и здравјето. Се користат против расипување на храната. Се додаваат во гуми за џвакање, колачи, слатки, тестенини за подолго да останат свежи... Ова се производите кои децата најмногу ги сакаат, а предизвикуваат и алергии. Како и шеќерот.

Шеќерот води до рак на мочниот меур.

Модифицираниот скроб често се користи во храната за бебиња. Неговиот хемиски состав е штетен за децата.

Природните сокови во пакувања не се помалку опасни. Затоа, подобро направете домашен сок и дајте му го на детето.

- Во првите 10 години од минатиот век луѓето јаделе 5 пати помалку шеќер отколку денес. Тоа е бело проклетство. Само Американците јадат повеќе шеќер од нас, по 46 кг по човек годишно. Шеќерот предизвикува болка во срцето, белите дробови, бубрезите и стомакот.

- 30% од балканците патат од висок крвен притисок, но малкумина знаат дека главната причина за тоа е високиот внес на сол. Посебно е опасно да се јаде чипс на празен стомак или солени крекери, кои се честа замена за појадок. Тоа е вистинско самоубиство!

Класичен пример за опасен појадок се крофните и пржената, солената и слатка храна - тоа е чист нокаут во кофчег!!

Истото важи и за пуканките во микробранова печка. Да не зборуваме за газираните пијалоци!

- Јадете по едно јаболко секој ден. Пијте свежа вода и билен чај. Активно работите. Туширајте се секое утро. Спијте во ладна соба. Пешачете или возете велосипед 10 до 15 км за време на викендот. Опкружете се со пријатели, драги луѓе, смејте се и никогаш не се откажувајте од сексот. Не размислувајте за староста и не замислувајте се како стар човек.

- Постои древна кинеска вештина за чистење на телото која започнува секое утро на празен стомак:

Земете една лажичка сончогледово масло или кокос и протресете ја во устата околу 15 минути. Ова масло не смеете да го пиете. Само протресете колку што е можно додека маслото во устата не стане бело како млеко. Потоа исплукајте го маслото и потоа темелно измијте ја устата.

Оваа техника на исфрлање на токсините од телото е многу популарна и ефикасна. Храната мора да биде лек кој ќе го излечи телото во 66% од случаите. Брзите сендвичи и брзата храна се чист криминал!

- Моја препорака е секоја жена да направи мешавина од мед, ореви, суви кајсии, суво грозје и лимон. Оваа смеса да ја чува во тегла и да консумира по една кафена лажичка три пати на ден.

Оваа смеса е лек за здрава коса, нокти и чиста кожа! Тајната на здравјето лежи во гравот. Гравот е главната замена за црвеното месо бидејќи содржи 31% протеини и 11% масти. Благодарение на него, Балканот никогаш не страдал од глад!“


Фото: Printscreen

Извор: најжена

Христо Мермерски тврди: За жена да биде слаба, треба да го јаде ова секој ден