Домашна маска за лице од кокосово масло за мрсна кожа

Кокосовото масло е еден од најдобрите природни производи за нега на кожата. Има природни антибактериски и антифунгални својства. Ја потхранува нашата кожа, брзо се апсорбира од кожата и промовира синтеза на колаген. Кокосовото масло е вистинската состојка за вашите домашни маски за лице. Погледнете го нашиот предлог на домашна маска преку која ќе заблеска вашата кожа. Користетеја маската за лице 1-2 пати неделно.

Маска со лимон, јогурт и кокосово масло за мрсна кожа

Оваа комбинација на состојки ја храни мрсната кожа, намалувајќи го оштетувањето и го забавува процесот на стареење.

Во сад, ставете:

½ лажичка кокосово масло

1 лажица јогурт

неколку капки свеж сок од лимон

Состојките убаво измешајте ги. Нанесете ја маската на чиста кожа 15 минути, а потоа исплакнете со млака вода. Доколку е потребно, нанесете соодветен крем потоа.