Еден месец пиев јаболков оцет секој ден: Се шокирав поради оваа неверојатна промена, телото ми е многу поинакво!

Јаболковиот оцет е прогласен за чудесен пијалок за слабеење. Една жена решила да го консумира еден месец, а потоа го споделила своето искуство

- Можеби звучи смешно, но јас сум некој што може да се здебели, дури и од воздух! Да, имам голема склоност кон прекумерна тежина и токму затоа се трудам и правам сѐ за да ја задржам тежината под контрола. Затоа што губењето килограми бара многу труд.

Минатиот месец имав долг разговор со мојот најдобар пријател кој ме замоли да пробам јаболков оцет за неговите здравствени придобивки, вклучително и губење на тежината. Не бев сигурна дали треба, но решив да продолжам со планот. На крајот на краиштата, нема штета само да се обидуваш – вели таа во својата исповед за „Health shots“.

- Значи, заедно со здравата исхрана и интензивната рутина за вежбање, јаболковиот оцет стана дел од мојот живот. Еден месец верно го консумирав секој ден и мислам дека тоа беше една од најдобрите одлуки што ги донесов. Освен што ми помогна да изгубам тежина, направи многу повеќе. Решив да направам некои истражувања пред да ја купам вистинската сорта. Има милион варијанти на Интернет, така што навистина треба да знаете што да изберете.

Неколку здравствени блогови и веб-страници препорачаа јаболков оцет, а јас токму тоа го купив! Но, што точно е тоа? Ова значи дека оригиналната бактериска култура што се користела за правење на оцетот не била филтрирана за време на процесот на производство. Накратко, хранливите материи и бактериите не биле дестилирани откако оцетот е подготвен. И како да се идентификува? Можете да ги видите кафеавите честички депонирани на дното на шишето. Се вели дека оваа разновидност на јаболков оцет помага при губење на тежината, здравјето на срцето, управувањето со холестеролот и нивото на шеќер во крвта.

Мојот 30-дневен ритуал

По проверка кај докторот, решив да започнам со оваа практика. Уште првиот ден решив да одам на целодневно чистење. Додадов две лажички јаболков оцет во литар вода и го пиев на секои неколку часа. Можеби на почетокот нема да ви се допадне вкусот, но со текот на времето ќе се навикнете на него. Првиот ден не беше лош, иако одвреме-навреме трчав во тоалет! Следниот ден, утрото го започнав со една лажичка јаболков оцет и половина лажичка мед, со шолја топла вода. Оваа практика ја следев секој ден еден месец, а еве што забележав: цело време се чувствував подуено, но откако пробав јаболков оцет се чувствував многу полесна и поактивна.

Мојата кожа се подобри и тоа како! Бидејќи имам мрсна кожа, постојано сум под ризик од појава на акни, но лицето ми е видливо чисто овој месец!

Почувствував голема разлика во варењето и ми се намали апетитот. Чувствувам дека сега лесно може да се контролира мојата глад. Нивото на холестерол ми е стабилно, иако имам јадено брза храна помеѓу (повеќе пати). Иако мојата тежина не е драстично намалена, се чувствувам многу полесна и поздрава, заклучила таа.

Извор: zena.blic.rs