Еден од омилените актери од „Бољи живот“: Овој славен српски актер е чичко на Северина (ФОТО)

Еден од најомилените актери од познатата серија „Подобар живот (Бољи живот)“ е чичко на Северина

Хрватската пејачка Северина, за која воздивнува регионот, има српски корени, иако ретко зборува за тоа.

Имено, нејзиниот татко, Север Вучковиќ, е по потекло од Требиње во Република Српска.

Неговиот брат и чичкото на Северина е познат актер, за кого припадничките на понежниот пол „изгубија глава“.


Аљоша Вучковиќ играше над 70 улоги во својата кариера, а со сопругата Едита живее со години во Белград.

Во врска со неговите семејни врски со таткото на Северина, Аљоша прокоментира дека тие се далечни роднини, како и дека нивните дедовци се од истото село во Далмација.


Фото: Инстаграм/Северина

Можеби ќе ве интересира:

Со маска на лицето и во целосно непрепознатливо издание: Северина на уникатен начин го започна својот настап