(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Модерни и храбри: Жените на протестите во Србија

Во Србија се одржуваат нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирусот и против владата на Александар Вучиќ.

Голем број демонстранти изминативе денови излегоа на улиците на Белград, Нови Сад, Ниш, Чачак, Врање, Лесковац. 

Меѓу нив особено забележани беа модерните и бестрашни дами, кои со свој стил и заштитни маски неуморно протестираа поради најавата за враќање на рестрикциите и начинот на кој властите се справуваат со пандемијата. 

Фото: Mateja Beljan, Nikola Tomic, Tanjug/Jarsolav Pap