(ФОТО) Пред три години сопругот ѝ ги отсече рацете: Се омажи убавата Русинка, конечно ја најде вистинската љубов

Русинката Маргарита Грачева (27), мајка на две деца, чиј поранешен сопруг Дмитриј ѝ ги отсече двете раце во 2017-та година, на својот Инстаграм профил пред неколку дена објави дека се омажи. Маргарита и нејзиниот нов сопруг Максим неодамна организираа свадба на која им приредија и необично изненадување на своите пријатели.

Во моментот кога требаше да ги разменат бурмите, Максим ги фрли во реката и им рече на шокираните гости: „Денес дефинитивно нема да има свадба“. По првичниот шок, Маргарита објасни дека двајцата се венчале пред една година и дека ова е всушност прослава на нивната прва годишнина од венчавката. Таа за медиумите потврди дека е „ненормално среќна“ во нејзиниот втор брак.

View this post on Instagram

A post shared by Маргарита Грачева (@margoritka1211) on


Маргарита се пресели со своите деца од московскиот регион, каде што се случи трагедијата во Санкт Петербург. Нејзиниот поранешен сопруг ја обвини дека го изневерува и во психотичен излив на љубомора и ги отсече двете раце. Лекарите успеале да ја зашијат едната рака, но може да ја користи само делумно додека другата не успеаја да ја спасат.

Димитриј беше осуден на 14 години затвор, а Маргарита, во меѓувреме, започна да користи бионичка рака. По ужасот што го преживеала, таа поднела барање за развод и ја напишала книгата „Среќна без раце“ во која им се обратила на сите жени кои минуваат низ семејно насилство и ги охрабрува да избегаат од ваквата врска.

Неодамна, за прв пат, таа објави серија слики со бионичката рака.

Кога луѓето ќе видат протеза, ме гледаат како суперхерој и кога ќе ме видат без тупаница, им е жал за мене. Мислам дека претеруваат и во двата случаи, и со овие слики сакав да покажам дека нема никаква разлика во мене со мојата рака и без мојата рака - вели таа.

Жените често ме прашуваат како да се заштитат од насилен партнер и како да се осигураат дека партнерот не е насилен. Немам одговор на тоа прашање. Едно лице може да се промени во секунда. Моето искуство не ме натера да се откажам од љубовта. Мора да верувате во добрите работи - рекла Маргарита, која вели дека внимателно го избрала својот втор сопруг.

Отпрвин, вели таа, биле пријатели, сè додека не се навикнала на него.

Трпеливо ме чекаше и не ме притискаше и не бараше да ја дефинираме врската. Верувам дека затоа успеа. Моите два сина одлично се согласуваат со него - вели Маргарита, додавајќи дека нејзините синови не знаат ништо за тоа како нивниот татко ѝ ги отсекол рацете на нивната мајка.

Сè што знаат е дека тој е во затвор и тоа е тоа. Тие не го сметаат за татко - изјавила таа.


Извор: Žena.blic.rs.