Готвиме со Маја: „Breakfast” вафли

Кога ќе ви презреат бананите дома, не ги фрлајте никако! Опции има тон и за палачинки, и за леб и за мафини,сладолед … Јас ги употребив овој пат за вафли за појадок. 

Потребни состојки:

1 мерилка + 3 г. Лажици Овес 

2 средни Банани 

2 јајца (М)

1 прашок за печиво

Малку сол и ванила 

Вклучете го апартчето за вафли а во блендер ставете ги систе состојки. Блендирајте додека се да се соедини и овесот да биде скоро сомелен. Смесата треба да биде густа. Доколку сакате покрцкави вафли додадете и 1 лажица нишесте, јас го избегнувам.

Печете 5 мин без да го отварате апаратчето и на крај сервирајте со вашиот омилен сок и овошје. Јас ставив растопено темно чоколадо, праски, капини,банана и ситен босилек. 
За Женски Магазин, готви Маја Зивковиќ