ГОТВИМЕ СО МАЈА: Планински ќофтиња

Покрај баба ми која е “мастер”и мајка ми и тетка ми се одлични во кујната. И многу значи кога некоја од нив ќе ме пофали или ќе ме праша за рецепт.

Овој празничен викенд го искористивме за прошетка и одмор на планина. Иако сме на гости кај тетка ми денес и ја узурпирав кујната и помогнав околу вечерата. Всушност спремив вечера за 6 души по нејзин рецепт за ќофтиња во рерна, надополнети со млад компир испечен со зачини,таратор и македонска салата со домашен домат. Нема повкусно од убав домат кој мириса на стеблото на кое растел.

Потребни состојки за ќофтиња:

500гр. Мелено месео (по желба)

1 кромид

1 јајце

Шака магдонос

1 лажичка сол

1лажичка бибер

За сос:

3 поголеми Домати (или ако имате домашна салца 300мл)

4 пиперки

200гр. Кашкавал

Сол и бибер

Најпрво замесете го месото со рендан кромид,ситно насецкан магдонос,сол,бибер и јајце. Треба да добиете хомогена смеса.


Од месото направете топчиња, потрудете се да бидат иста големина.


Додека стојат ќофтињата испечете ги пиперките (ококу 10мин). И оставете ги во ќеса за полесно да се излупат. Потоа спремете тавче во кое ќе го печетее јадењето и во нелеплива тава со малку маслиново подпечете ги ќофтињата да добиете коричка и редете ги во тавата.


 Вклучете ја рерната на 200 степени, излупете ги пиперките и изблендирајте ги заедно со доматот кој претходно сте го излупиле. Прелијте ги ќофтињата, поклопете ги или ставете фолија и печете 25 мин. Потоа извадете ги,изрендајте кашкавал и печете уште 5 мин.


Сервирајте со вашата омилена салата или таратор и уживајте.За Женски магазин, готви Маја Зивчевиќ