„Имам 50 години и немам брчки поради чуден, евтин трик“

Жената по име Кет сподели бизарен трик на TikTok, поради кој, како што вели, нема никакви брчки во своите 50-ти.

Кет практично нема брчки на лицето и тврди дека често и кажуваат дека изгледа многу помладо отколку што е.

Нејзиниот младешки изглед се должи на техниката против стареење која ја започнала во раните дваесетти години.

За да ги спречите брчките, се што ви треба е ролна селотејп, која можете да ја купите секаде, вели Кет.

„Во светот на убавината сакаме да ги користиме термините „неволно движење“ и „доброволно движење“, што значи дека можете доброволно да ги движите веѓите и да изразувате изрази, но често тоа го правиме ненамерно. Немате поим колку често го правите тоа во текот на денот, а сите овие неволни движења предизвикуваат брчки кои ќе ги имате до крајот на животот“, вели Кет.

Прво, земете четири парчиња трака. Погрижете се вашето лице да е свежо измиено и сушено, а потоа залепете го првото парче лента директно до средината на веѓите.

Потоа поставете парче лента над секоја веѓа хоризонтално, а последното парче лента треба да оди хоризонтално над горниот дел од челото.

Ако правите неволни движења, лентата ќе почне да се стега и ќе бидете принудени да престанете.

Со текот на времето, ова ќе ви помогне да ги контролирате изразите на лицето и да ги спречите брчките на долг рок, вели Кејт.

Додека некои мислеа дека техниката е генијална, имаше многу луѓе кои рекоа дека повеќе би сакале да добијат неколку брчки отколку да престанат да покажуваат емоции.

„Никогаш не би ги сменила емоциите за лице без брчки“, напишала една жена.


Foto: TikTok/shinebeautymalibu