Италијанска грофица се омажи со гроф во венчаница која буквално како да излегла од бајка: Никогаш поедноставно, и никогаш поубаво

Италијанската благородничка грофицата Вера Аривабене се омажи за грофот Брајан Мартинони Калепи на 16 октомври на романтична церемонија во Венеција.

28-годишната девојка ѝ е позната и на италијанската јавност како модел и амбасадор на модната куќа Диор, а заедно со нејзината сестра Виола го основаа брендот Виби Венеција, линија рачно изработени венецијански папучи познати како Фриули.

Невестата блескаше во едноставна, но прекрасна, сензуална венчаница од марката Прада, која ја надополни со дискретни бисерни обетки и дијамантска тијара. Инаку, оваа тијара е украсена со скапоцени камења кои се дел од семејното наследство, а мајката на Вера ја носеше на нејзината венчавка во 1988 година.

Прекрасната снежно-бела креација изработена од луксузна свила беше украсена со квадратно деколте и долги ракави, и крој А, а убавата бринета носеше огромен, долг превез за време на венчавката во црквата. Бидермаерот беше исто така специфичен и шармантен - содржеше многу зеленило и бели цветови.

View this post on Instagram

A post shared by Metro Society (@metrosocietyph)


Грофицата е по потекло од познатата италијанска аристократска династија Савој, а потеклото на грофот Брајан е аристократско и вклучува бројни аристократски, индустриски и политички врски.

извор:zena.blic.rs