Изгуби 80 килограми: Придржувајќи се кон 3 едноставни правила

Мери (54) се бореше цел живот со вишокот килограми. Таа вели дека немала здравствени проблеми, но причина за нејзината дебелина е нејзиниот слаб карактер и голема љубов кон храната.

"Јас само ја сакам храната и уживам во тоа, но едно утро се разбудив и си реков дека е доволно. Ја сакам храната, но не се чувствував добро во моето тело. Не ми се допаѓа одразот во огледалото што треба да го гледам секој ден. Потоа решив да ја доведам линијата до совршенство “, рече таа.

Таа не направи драстична разлика во нејзиниот план за исхрана. Со 3 мали корекции, успеа да ја постигне својата цел.

Еве неколку навики на кои строго се придржува:

Двапати на ден пие чаша домашно црно кафе.

Истражувањата покажаа дека црното кафе го забрзува метаболизмот и го поттикнува организмот побрзо да согорува маснотии, но постои правило како треба да го пиете за да изгубите тежина.

Експертите посочуваат дека луѓето кои пијат кафе согоруваат дополнителни 150 калории на ден. Тоа е затоа што кофеинот ја поттикнува термогенезата, односно процесот на затоплување на организмот што го забрзува метаболизмот. Сепак, многу луѓе не знаат како да пијат кафе правилно за да изгубат тежина.

Трик е да пиете апсолутно црно домашно кафе без додавање шеќер и млеко. И покрај тоа што има подобар вкус кафето со шеќер и млеко, нема толку моќно влијание врз процесот на слабеење како класичното, горчливо домашно кафе.

Мелен лен како зачин

Појадокот се состои од овесна каша или пржени јајца, а со секој оброк таа додавала и една лажичка мелен лен. Познато е дека е добар извор на растителни влакна и го стимулира метаболизмот и ја забрзува елиминацијата на токсините од организмот.

Таа ја замени брзата храна со домашна

Менито беше исклучиво готвена храна, што самата ја подготвува. Мешунки како грашок, грав или леќа беа задолжително на менито. Овие намирници се помалку калорични и имаат корисен ефект врз цревата и метаболизмот. Обидете се да ги готвите овие оброци без запршка и да јадете без леб.

Таа не се откажа ниту од слатките, но ги јадеше умерено и само домашни. Таа потполно ги исфрли купените слатки. Познато е дека рафинираниот шеќер го забавува процесот на слабеење, па домашните колачи се многу подобра опција. На овој начин секогаш ќе знаете кои состојки сте ги користеле и во која количина, така што ќе биде лесно да се пресмета бројот на калории.

За една година Мери успеа да стане жена со совршена линија. „Сè е можно ако имате само малку дисциплина и волја“, вели таа.