Колач по рецептот на Меган Маркл

Познато е дека едноставниот колач од банана е омилен во светот, но она што можеби не сте го знаеле е дека дури и Војвотката од Сасекс може да го подготви. 

Меган Маркл го откри својот рецепт, но како вистински готвач, не ги откри сите нејзини тајни за подготвување. На основните состојки додаде ѓумбир и колачот го збогати со парчиња чоколада.

Еве го рецептот за овој сочен колач од банана. 

Потребно е:

- 3 зрели банани

- 80 милилитри кокосово масло

- 80 грама мед

- 80 грама шеќер од кокос

- 2 јајца

- 1/2 лажичка арома од ванила

- Сол по желба 

- 185 грама ржано брашно

- 40 грама какао во прав

- 1 лажичка сода

- половина лажичка цимет

- 80 грама темно чоколадо

Подготовка: 

Измешајте го брашното, какаото, солта, содата и циметот во чинија. Во садот, изматете ги јајцата со кокосово масло и шеќер, аромата од ванила, медот и бананите.Исушените состојки додадете ги во садот со влажните состојки и потоа соединете ја смесата. На крајот додадете грубо сецкани чоколади. Истурете ја смесата во долг сад за печење кој сте го обложиле со мрсна хартија. Печете 35 минути на температура од 180 ° C. Со чечкалица проверете дали е печен. Печениот колач изладете го на собна температура.