Највскусниот рецепт за ЛАВА КОЛАЧ: Чоколада во чоколадата!

Чоколаден вулкан полнет со чоколадна лава. Ова е колач од соништата за сите гурмани.

Чоколаден вулкан полнет со чоколадна лава. Ова е колач од соништата за сите гурмани. Што ви е потребно: 

  170 г чоколадо за готвење 

  110 г путер 

  3 јајца 

  65 г шеќер+лажичка екстракт од ванила 

  Како да го подготвите: 

Загрејте ја рерната на 200 степени. Модлите за колачи, добро намастете ги за полесно да ги вадите колачите подоцна.

- На пареа стопете го путерот и чоколадата. Белката изматете ја пенесто со 65 грама шеќер, додајте екстракт од ванила и смесата со чоколадо.

- Изматете цврста смеса од белката и постепено додавајте ја лажичката шеќер.

- На смесата од белка полека додавајте и ја мешавината со чоколадо и внимателно мешајте.

- Со смесата наполнете ги калапите и печете околу 10 минути, додека рабовите на колачот не се испечат, но средината треба да изгледа помалку влажно, околу 10 минути.


Совет плус: Лава колачот сервирајте го со топка сладолед од ванила и парче банана.