Лесен и здрав рецепт: Просо со зеленчук

Просото го намалува холестеролот, полно е со магнезиум, калциум, витамини од групата Б и антиоксиданси

Состојки:

1 шолја просо

1 лажица светло сусамово масло

1 чаша бело вино

1 кромид

1 чешне лук

100 гр печурки

2 моркови

бибер и сол по вкус

Подготовка: 

Во сад истурете ја водата, белото вино и солта, додадете го просото и варете дваесетина минути. На малку масло пропржете го кромидот и лукот, додајте ги печурките, претходно измиени и исечени на листови, морковот и солта. Варете околу 5 до 6 минути. Кога ќе се свари просото, процедете го и додадете го во зеленчукот. Измешајте сè, соединете и додадете сол и масло по вкус.

Извор: stil.kurir.rs


*ПР објава