Многу жени тврдат дека им помага: Дали популарното маслиново масло може да ги зголеми и затегне градите?

Во последно време на интернет може да се најде интересно тврдење од „DIY“ трик за зголемување и зацврстување на градите, а еве за што се работи

Маслиновото масло е популарна состојка во подготовката на храната поради неговиот суптилен вкус и здравствени придобивки, а во последно време многу се користи во производите за нега на кожата.

Познато е дека маслиновото масло може да биде корисно за навлажнување на кожата, а неодамна на различни портали и социјални мрежи му се припишува едно интересно својство - да ги зголеми и затегне градите.

Ова тврдење, сепак, нема медицинска основа и нема релевантни студии кои го докажуваат ваквото дејство на маслиновото масло. Освен тоа, сè уште не е откриен друг метод за зголемување на градите без операција.

Маслиновото масло може да помогне да се направи вашата кожа во оваа област поздрава, посјајна и хидрирана, но веројатно нема да најдете експерт кој ќе ви каже дека тоа дефинитивно ќе ги зацврсти висечките гради или дури и ќе ги зголеми.

Сепак, многу жени се колнат во овој трик.

Зошто маслиновото масло се поврзува со затегнати и поголеми гради?

Маслиновото масло е богато со полифеноли, растителни материи кои го намалуваат воспалението. Кога се нанесуваат на кожата, полифенолите можат да заштитат од предвремено стареење, оштетување од сонце и одредени кожни состојби како акни.

Ова масло е исто така богато со антиоксиданси, особено витамин Е, а познато е дека антиоксидансите помагаат во заштитата на телото од слободните радикали кои предизвикуваат оштетување на клетките. Тие можат да бидат корисни и за спречување на првите знаци на стареење, пишува „Healthline“, како што се брчките, опуштените и старечките дамки.

Теоретски, врз основа на она што го знаеме за полифенолите и антиоксидансите, маслиновото масло може да помогне да се намали опуштената кожа.

Сепак, имајте на ум дека кожата на градите е многу подебела од онаа на лицето, што го отежнува продирањето на топични производи, а градите исто така попуштаат повеќе од лицето, што е одговор на гравитацијата наместо на стареење.

Дали има ризици?

Нема докази дека маслиновото масло, иако е многу моќно, ја зголемува големината или цврстината на градите, ниту пак е особено опасно. Меѓутоа, ако сте алергични на маслинки, не треба да користите маслиново масло, дури ни на вашата кожа.

Ако не сте сигурни дали ви пречат маслинките, можете да го тестирате со нанесување на мала количина маслиново масло на мала површина од кожата на внатрешната страна на подлактицата. Оставете го да отстои најмалку 24 часа и потоа побарајте какви било знаци на црвенило или иритација. Ако по еден ден не забележите ништо невообичаено, можете да се обидете да го нанесете на поголема површина.

Но, во секој случај, не очекувајте чудо. Едноставно нема докази дека функционира!


Извор: glossy.rs