Немавме деца и тоа не зближи: Љубовната прикзна на Милена Дравиќ и на Драган Николиќ

Пред точно половина година почина една од најголемите српски актерки која ја сакаше целиот Балкан, Милена Дравиќ. Таа, по неколку години лекување, ја загуби борбата со ракот. Пријателите на Дравиќ раскажуваа дека таа до последен момент остана насмеана дама која ширеше позитивна енергија. Нејзина најголема поддршка во животот беше нејзиниот колега и сопруг Драган Николиќ. Милена се омажи три пати, но Драган беше нејзина љубов за сите времиња. Тие беа во брак повеќе од четири децении, а за актерката тоа беа најубавите години од нејзиниот живот.

Еднаш како една од најпопуларните, и според многумина и една од најубавите двојки, која успеа да се спротивстави на сите искушенија, на прашањето која е тајната на успешниот брак, Драган изјави:

- Кога две лица кои се успешни во работата, се разбира, постојат и оние кои ќе ви завидуваат, но кога станува збор за бракот на јавните личности, мојот совет до колегите кои се во слична ситуација е: Бидете попаметни од озборувањата и едноставно живејте го својот живот.

Бидејќи немаа деца, тој за родителството коментираше вака: 

- Да се ​​биде родител е едно искуство и нешто што на секое живо суштество му е потребно за создавање на еден вид. Мислам дека тоа што ние немаме деца е голем недостаток, а не маана, но тоа е едноставно така, и уште повеќе не зближи. Ова ни дава можност да ги гледаме сите деца како свои. Ја имаме нашата мала внука Ива, која има пет и пол години. Таа ни даде се што немавме, и околу неа се врти целиот наш свет - изјави Драган своевремено за „Стори“.

Од друга страна, Милена кажа:

- Драган и јас немаме деца, но целиот наш живот сме семејство. Како што сме поврзани со нашите семејства отсекогаш. И двајцата ја обожаваме нашата внука, внука на мојот брат и двајцата се грижиме за најблиските - рече таа.

„ Се запознавме во 1969 година. Тоа беше на снимањето на филмот „Хороскоп“ во 1969 година. Таа веќе беше популарна, а јас речиси почетник, и тогаш првпат ја видов во живо. Тоа беше голема дружба, од која произлезе и љубов“, раскажа неколку години пред да почине Драган Николиќ. 

Тој додаде дека со Милена се венчал две години подоцна, додека снимале еден телевизиски филм.

„ Се земавме симболично, во пауза меѓу две снимања. Замоливме да имаме еден слободен час, и отидовме во општина да склучиме брак. Потоа се вративме на работа и продолживме да снимаме како ништо да не било. Немаме ниту една фотографија од венчавката“, раскажал Николиќ кој почина во март во 2016 година.