Омикрон воопшто не е наивен: Доктор го опиша пеколот низ кој поминал-„Беше баш густо“

Омикрон сојот на корона, кој, како што утврдија научниците, е многу позаразен од претходниот вид, вртоглаво се шири низ планетата, вклучително и во регионот.

Редиците пред амбулантата Ковид се долги, а домашната струка е на став дека бројките се далеку поголеми од оние што ги имаме секој ден бидејќи многумина не се тестирани, затоа што не сакаат да чекаат редици или немаат дури и симптоми.

Сепак, лекар од белградската болница која е во системот Ковид за Курир вели дека иако се заразил со „делта сој“ и бил вакциниран со три дози од вакцината, омикронската варијанта на вирусот воопшто не е наивна.

- Кога ми се слоши, имав висока температура. Три дена ме држеше. Беше „густо“ првите три дена... – изјави докторот кој го доби наодот на 13 јануари, а кој дури сега функционира без температура. Тој вели дека се чувствува подобро во моментов.

- Немам температура, но кашлам. Омикрон воопшто не е наивен. На брз тест во болница бев негативен, но по ПЦР покажав дека инстинктот не ме лаже, дека се заразив - вели човек кој најтешките пациенти ги лекувал во скафандер и под полна опрема до тогаш.

- Омикрон е суперзаразен, доминантен. Активни се синузитисот и мачнините, а покрај температурата, секако ги има и за време и по него - болки во мускулите - рече уште еднаш, апелирајќи луѓето да се вакцинираат.

- Ги примив сите три дози од вакцината, можам да кажам дека подобро поминав со „омикрон“ отколку со „делта“, но тој омикрон воопшто не е толку наивен. Создава и не толку наивна клиничка слика за вакцинирани, а камоли невакцинирани пациенти... – рече тој.

Да потсетиме, симптомите на омикрон се: течење на носот / конгестија, главоболка, замор, кивање, ноќно потење, болки во мускулите.

Foto/Inlustracija-freepik.com