Оригинален рецепт за младенчиња: Утре младите невести треба да ги испечат овие колачи за долг и среќен брак

Млади брачни парови кои се венчаа по 22 март минатата година, утре слават Младенци

Утре Македонската православна црква и верниците ќе го слават празникот посветен на сеќавањето на страдањата на Светите четириесет војници, кои во 320 година го прифатија христијанството, за време на владеењето на императорот Лициниј, и покрај изречната забрана на императорот.

Младенци е празник кој изобилува со бројни обичаи. Тие секогаш паѓаат во пост, бидејќи постот обично започнува на почетокот или средината на март и затоа секое јадење кое се подготвува на овој ден треба да биде посно, за здравјето и напредокот на децата на младите сопружници.

Младенците ги слават сопружниците во првата година од бракот, оние кои се венчаа по 22 март претходната година. 

На овој ден, обичај е да се посетуваат паровите кои во брак стапиле во годината претходно и да се даруваат, а во некои краеви се прават и 40 колачиња од мед - младенчиња. Младите невести треба рано на Младенци (утре) да ги месат овие колачиња според традиционален рецепт - a тие се симбол на среќен брак.

Ние ви откриваме како да ги подготвите највкусните младенчиња:

Потребни намирници:

-1 кг брашно; 

-1 коцка свеж квасец; 

-50 мл вода; 

4 лажици масло; 

2 лажици шеќер; 

3 лажици мед + за премачкување; 

лажичка сол.

Начин на подготовка:

1. Измешајте го квасецот во малку вода и додадете шеќер. Почекајте да нарасне.

2. Ставете го брашното во сад и додадете мед, а потоа сол и масло. Додадете квасец и измешајте сè добро. Додадете го остатокот од водата и месете го тестото, па оставете го да стаса околу 20 минути.

3. Расукајте го тестото и извадете 40 колачиња младенчиња со калап или чаша.

4. Наредете ги на хартија за печење и печете ги во рерна загреана на 200 степени околу 15 минути, додека не поруменеат.

5. Печените младенчиња премачкајте ги со мед.


Фото и Извор: Стилкурир