Овој лек веднаш ја спречува кашлицата, состојките ги имате дома

Непријатната кашлица е честа појава во овој дел од годината, но постои лек кој се крие во вашиот дом. Овој сируп е толку вкусен што можете да го пиете за уживање. Ловоровиот лист му дава благ вкус и горчина, а лимонот киселкаст вкус.

Фото: Профимедиа 

Состојки:

- 6 ловорови листови

- 2,5 децилитри вода

- 6 лажици шеќер

- 1 лимон

Подготовка:

Зовријте ја водата. Додадете ги ловоровите листови и варете ги поклопени околу 6-10 минути. Извадете ги листовите, ставете ги во сад во кој ќе го подготвите сирупот, па измешајте го шеќерот и исцедете го целиот лимон. Добро измешајте и почекајте целиот шеќер да се стопи. 

Земајте по една лажича од лекот по неколку пати на ден. Првиот ден, можете да земате по лажичка секогаш кога се јавуваат интензивни напади на кашлица.