Постои само едно правило: Ако сакате рамен стомак, само оваа овошка можете да ја јадете наутро

Здравата исхрана бара сериозни промени во навиките, од елиминирање на белото брашно и шеќерот до воведување храна богата со витамини и хранливи материи кои обезбедуваат доволно енергија.

Дополнително, потребно е телото да се навикне да има најмалку три оброци и да не се прескокнува појадокот. А ако ја воведеме и навиката за јадење овошје, кое го намалува гладот ​​и го подобрува варењето, сме чекор поблиску до здрава исхрана.

Многу е важно овошјето да стане дел од нашата секојдневна исхрана, а бананите се токму една од оние овошни намирници кои се супер здрави и корисни како утрински оброк.

Иако бананите понекогаш се нарекуваат висококалорична храна, сепак тие се најдобрата храна што можете да ја вклучите во вашиот појадок за да ви помогне да ги изгубите вишокот килограми.

Бананите се полни со растителни влакна, можат да ги ублажат симптомите на запек, а полни се и со калиум, кој ќе им помогне на бубрезите да исфрлат премногу вода и сол од телото. Исто така, знаеме дека влакната помагаат за побрзо губење на тежината.

Овие плодови се богати и со пектин и со отпорен скроб, тие можат да го контролираат шеќерот во крвта после оброк и да го намалат чувството на глад. Покрај тоа, тие имаат ниски вредности на гликемиски индекс, па вредноста е околу 30 за зелените банани, а околу 60 за зрелите, што значи дека нема да предизвикаат покачување на шеќерот во крвта откако ќе ги изедете.

Ова не важи за луѓето со дијабетес кои не треба да јадат многу зрели банани. Влакната кои се наоѓаат во бананите сигурно ќе го подобрат варењето.

Бананите содржат витамини А, Б6, Ц и Е, а освен тоа, содржат и минерали како што се калиум, калциум, магнезиум, фосфор и селен.

Потребни ни се калциум и магнезиум за силни коски и спречување на несоница. Истражувањата покажаа дека селенот е поврзан со превенција од рак и проблеми со тироидната жлезда. Калиумот е неопходен за функционирање и на човечките и на растителните и животинските клетки. „Бананите имаат лошо име поради шеќерот, но сепак се исклучително добра храна бидејќи е природен шеќер и не е додаден“, вели Шарлот Мартин, нутриционист.

Овошјето и зеленчукот се секогаш добар извор на антиоксиданси, а бананите не се исклучок. Антиоксидансите кои се наоѓаат во него се поврзани со заштита на здравјето на срцето и дегенеративни болести. Се смета дека допаминот од бананите делува како хемикалија за добро чувство, но не ја преминува бариерата од желудникот до мозокот. Едноставно делува како моќен антиоксиданс наместо да го менува расположението.