Познатиот руски педијатар вели: Родители, ако детето е настинато направете го овој неверојатен лек од само една состојка

Во зимските месеци почести се инфекциите и синузитисот.

Настинките се во пораст, а мајките се грижат за здравјето на своите деца, барајќи начини да ги заштитат своите малечки од болести.

Педијатарот од Москва, Татјана Гарашченко, ги советува родителите, чии деца имаат вирус, бактерија или синузитис, да го пробат овој неверојатен пијалак.

Начин на подготовка:

Земете една главица кромид и исечкајте ја додека не стане каша, процедете ја кашата, измешајте го добиениот сок во сооднос од една капка сок до 5 капки вода и истурете една до две капки од смесата во двете ноздри на вашето дете, можете да го повторите ова 2-3 пати на ден.

Екстрактите од црвен кромид се богати со фенолни компоненти. Фенолите и полифенолите од различни растенија инаку се сметаат за кластери со антимикробна активност. Црвениот кромид се смета за најбогат извор на флавоноиди во човечката исхрана, а истражувањата покажаа дека кверцетинот во комбинација со витамин Ц може да има фантастично антивирусно дејство.


Фото: фреепик

Ослободете се од херпесот преку ноќ: Нанесете еден од овие два волшебни домашни мелеми, кои сигурно ги имате во кујната