Правило „два прста“ ги отстранува годините од лицето: Шминкерка сподели генијален трик по кој жените полудеа (ВИДЕО)

Шминкерка покажа кои грешки во шминкањето се прават за да изгледаме постари отколку што сме.

Таа на својот Инстаграм сподели неколку нејзини трикови кои ќе им бидат од корист на многу жени бидејќи ќе ги симнат годините од нивното лице.

Користејќи го своето лице како платно, таа покажа каква разлика можат да направат нејзините трикови.

Тонирана креми за сончање
Нејзиниот прв совет беше лесен, изберете тонирана крема за сончање наместо бел крем за сончање.

„Тоа ќе ви даде дополнителна покриеност и ќе ви помогне да го изедначите вашиот тен“, рече таа.

Нанесување руменило
Објасни дека руменилото не треба да се нанесува директно на лицето и дека тоа не треба да се прави додека се смеете.

„Кога го правите ова, изгледа одлично затоа што е точно на највисоката точка. Но, кога ќе престанете да се смеете, таа се повлекува“.

Правило со два прста
Нејзиниот следен совет, опишан од еден коментатор како „генијален“, е правилото со два прста.

„Земете два прста и ставете ги до носот. Ова е вашата магична област. А најдобриот начин за природна дифузија на руменилото е во кружна форма низ целиот образ“.

Користете вистинска четка за руменило
Ако не се со соодветна големина, треба да ги замените.

„Не нанесувајте руменила во прав со густи четки бидејќи немате вистинска контрола врз производот и тој има тенденција да таложи премногу пигмент на премала област“.

Нејзиниот совет е едноставен, треба да земете помала четка.

„Изберете помала, меки четка низ која всушност можете да поминете со прстите, а потоа нежно допрете ја на кожата“.

View this post on Instagram

A post shared by Kate | Makeup Tips (@katetalbertmua)


Фото: Принтскрин/ Инстаграм
Извор: Najzena.alo.rs