Приказната за „перверзната војвотка“ која го изневери сопругот со 88 мажи го шокираше светот, но нејзиниот отмен стил е неверојатен

Кон крајот на декември минатата година на Би-Би-Си беше прикажан серијал од само три епизоди од „A Very British Scandal“. Ова достигнување предизвика голем интерес во јавноста, имајќи предвид дека е засновано на вистински настан и го следи еден од најголемите скандали во 1960-тите во Англија - драматична и интригантна бракоразводна парница меѓу војвотката и војводата од Аргил.

Фокусот е на Маргарет, војвотката од Аргил, која ја игра Клер Фој, која веќе глумеше и други британски благороднички, бидејќи ја играше улогата на младата Елизабета Втора во популарната серија „Круна“. 

Маргарет беше ќерка на шкотски милионер, харизматична, слободна, убава, ненадмината по стил, една од ретките дами која не е родена како аристократ, но беше ѕвезда во највисоките кругови и нејзиното лице редовно завршуваше во жолтиот печат. Таа ги фрлаше мажите на колена и уживаше да биде во центарот на вниманието и не се двоумеше да живее по свои правила.

На крајот, слободата ја чинеше репутацијата и доведе до скандал што ја фрли целата нејзина личност во ќош. Но, Маргарет отсекогаш минувала низ животот со повишен глас и ниски бисери околу вратот. 

„Имав богатство, изгледав добро. Како млада постојано ме фотографираа, пишуваа за мене, ми ласкаа, ми се восхитуваа, ме ставаа во листата на десетте најдобро обучени жени во светот, а ме споменува и Кол Портер во неговиот хит „You're the Top“. Врвот е местото каде што требаше да бидам. Станав војвотка и господарка на историски замок. Мојот живот очигледно до крај беше попрскан со рози", изјави еднаш Марагрет, а оваа изјава најдобро ги илустрира напорите на аристократијата да ги наслика нивните животи секогаш блескави, без разлика на ликот.

Серијата „A Very British Scandal“ не само што ќе не потсети на бурниот колапс на бракот и скандалот што некогаш го подели британското општество, туку и ќе ни даде можност да уживаме во одличните костими и елегантниот, женствен, неверојатен моден стил на Војвотката од Аргил. 


Фото: screenshoot - BBC