Природна метода нуди моментална релаксација: Ветува мирен сон, кажете им „збогум“ на уморните нозе

Повеќето од нас чувствуваат болка во стапалата и потколениците, особено по физички активности како спорт или вежбање

Што може да биде подобро од потопување на нозете во топла вода по напорен и стресен ден? Брзата релаксација што следи е неспоредлива, обезбедувајќи моментално бегство од нашите брзи животи. Но, што ако ви кажам дека овој едноставен чин нуди повеќе од само моментален одмор?

Може да помогне да се подобри спиењето, да се намали стресот, да се подобри циркулацијата на крвта и многу повеќе.

Како тоа влијае на вашето здравје?

Кажете им збогум на уморните стапала

Повеќето од нас чувствуваат болка во стапалата и потколениците, особено по физички активности како спорт или вежбање. Д-р Џоши рече дека натопувањето на стапалата во топла вода може да им помогне на вашите мускули да се релаксираат, да ја ублажи напнатоста и болката и да го намали отокот. Според истражувачите од Меѓународниот весник за наука и истражување (IJSR), натопувањето на нозете во топла вода може да го ублажи заморот.

Нашите стапала се тесно поврзани со точките на притисок и нервните завршетоци на нашето тело. Потопувањето во топла вода ги активира овие точки на притисок, што доведува до релаксација низ телото. Затоа, следниот пат кога ќе бидете под стрес поради нешто, потопете ги нозете во вода и опуштете се.

Ја подобрува циркулацијата на крвта

Правилната циркулација на крвта е неопходна за добро здравје, а нашите стапала играат важна улога во оваа сложена мрежа. Д-р Џоши додаде дека натопувањето на стапалата во топла вода го зголемува протокот на крв, предизвикувајќи проширување на крвните садови и подобрување на циркулацијата во екстремитетите. Ова може да биде особено корисно за луѓето кои страдаат од дијабетес, артритис или болест на периферните артерии. Зголемената циркулација промовира побрзо заздравување и ја намалува можноста за проблеми.

Го подобрува протокот на енергија

Освен што ја подобрува циркулацијата на крвта, натопувањето на стапалата во топла вода го подобрува и протокот на енергија во вашето тело. Вкочанетите мускули го ограничуваат протокот на крв, но кога се опуштаат, протокот на крв се подобрува, што помага да се одржи енергијата.

Ако имате проблеми со спиењето, можете да се одлучите за топла бања. Помага за проширување на крвните садови во стапалата и ја подобрива циркулацијата на крвта во пределот на стапалата. Обезбедува релаксација и ја зголемува удобноста што ви помага да спиете подобро. Според Националната библиотека за медицина, топлата вода за нозе пред спиење предизвикува периферна вазодилатација и ја намалува температурата на телото. Ова намалување на телесната температура ви помага брзо да заспиете.

Како да подготвите бања за нозе

Чекор 1: Земете голема леген и додадете топла вода во него. Погрижете се водата да не е премногу топла бидејќи може да ви ја изгори кожата.

Чекор 2: Додадете малку морска сол во водата. Можете дури и да додадете есенцијално масло за да ги умножите придобивките.

Чекор 3: Потопете ги нозете во оваа вода околу 10 до 15 минути.

Чекор 4: Извадете ги стапалата од водата и нанесете хидратантна крема откако ќе ги исушите.

Следниот пат кога ќе ве болат стапалата, кога се уморни или имате проблеми со спиењето, потопете ги во топла вода. Меѓутоа, ако имате какви било проблеми со кожата, консултирајте се со дерматолог пред да го направите ова за да избегнете компликации.

Фото:freepik