Рецепт за домашен кечап од нашите баби: Без конзерванси и вештачки адитиви

Доматите се омилениот летен зеленчук на многу луѓе. Може да се конзумира свеж, во форма на салата, може да се пржи, но и да се направат вкусни јадења.

Ако сакате да го зачувате за зима, можете да го направите така што ќе го ставите во замрзнувач или уште подобро, да подготвите вкусен кечап во кој ќе уживате со сите сетила.

Неговата подготовка не бара многу знаење или умешност, туку само малку волја и слободно време.

Еве што е потребно за да го направите највкусниот кечап што некогаш сте го пробале.

Состојки:

-15 кг домати

-1 кг шеќер

-200 гр сол

-200 гр оцет

-250 g густин

-1 кесичка оригано

Подготовка:

Доброто измијте го и исчистете го доматот, па со најмал можен нож измелете го во машина за мелење месо.

Потоа додадете шеќер, сол и оцет и оставете да зоврие. Кога ќе биде половина сварен, додадете го густинот и варете до саканата густина. На крајот додадете една кесичка оригано и други зачини по желба. Ако ви се допаѓа зачинет, додадете неколку лути пиперки.

Кога смесата ќе се олади, истурете ја во стари шишиња или тегли, па ставете ја во рерна околу еден час на околу 90 степени за да се пастеризира. Чувајте го кечапот во фрижидер или на ладно место за да не се расипува со оглед на тоа што не содржи конзерванси.


foto: youtube printscreen