Рецепт за кисели шери домати: Одличен додаток за салати во зима

Во овој период од годината има многу домати. Искористете го правилно. Малечките шери домати на овој начин се одличен додаток за салата во зимскиот период.

Состојки:

1,5 кг шеrи домати

малку рузмарин

4 чешниња лук

босилек

1 лажичка шеќер

1 лажичка сол

бибер во зрно

мешавина од суви зачини по вкус


Состојки за преливот:

400 мл вода

100 мл алкохолен оцет

Подготовка:

Во тенџере ставете вода и оцет и додадете зачини. Оставете ја водата да зоврие. Во тегли наредете ги доматите, лукот и рузмаринот. Потоа истурете го сварениот прелив. Пастеризирајте ги теглите.

Се прави пастеризација на овој начин: Ставете ги теглите во рерна 90 минути на 90 степени. После тоа, исклучете ја рерната и оставете ги преку ноќ.

Извор: stil.kurir.rs