Рецепт за ледени коцки: Наједноставниот колач на светот со феноменален вкус

Фото: Printscreen/ Youtube/ Domaći Recepti

Лесен за правење и вкусен за јадење: 

Потребни состојки:

5 јајца

5 лажици шеќер

5 лажици брашно

2 лажици какао

1 прашок за пециво

За прелив:

250 гр шеќер

500 мл вода

ванилин шеќер

За фил:

500 мл млеко

5 лажици брашно

100 гр шеќер

1 ванилин шеќер

Подготовка: 5 белки се матат со 5 лажици шеќер, се додаваат 5 жолчки, 5 лажици брашно, 2 лажици какао и прашокот за пециво. Намастете го плехот и испечете ја кората. Испечената кора прелијте ја со сварениот сируп од 250 гр шеќер, 500 мл вода и 1 ванилин шеќер. Чувајте го топло и оставете да се излади во плехот.

Фил: Сварете бел крем од 0,5 л млеко, 5 лажици брашно, 100 гр шеќер и 1 ванилин шеќер. Кога ќе се излади додадете 250 гр путер измешан со 1 лажица шеќер во прав. Со белиот фил прелијте ја кората. Над белиот фил прелијте 3 коцки стопено чоколадо со малку путер.

Извор: stil.kurir.rs

*пр-објава